Yiyecek-içecek endüstrisinde bir pazarlama aracı olarak menü planlaması
Menu planning as a marketing tool in food and beverage industry
- Tez No: 99623
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Yiyecek-içecek endüstrisi kişilerin zorunlu ihtiyaçları giderdiği için her zaman var olmuş ve var olacak bir endüstri koludur. Ancak bu endüstri kolunun yapısı zaman içinde gelişmiş ve farklılıklar göstermeye başlamıştır. Günümüz yiyecek-içecek endüstrisinin göze çarpan en temel özelliği büyüklük ve karmaşıklıktır. Yiyecek-içecek tesislerinin ortalama büyüklükleri daha fazla kişiye servis sunmak ve kabul edilebilinir maliyet düzeylerini sürdürebilmek için artmaktadır. Büyüklük ve karmaşıklık işletmeler için esnekliği azaltmakta ve dolayısıyla daha fazla bilgi gerektirmektedir. Büyüklük ve karmaşıklık menü planlama ve geliştirilmesinin bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmasına neden olmuştur. Menü planlama bir yiyecek-içecek işletmesi için zor ve karmaşık görevlerden birisidir. Çünkü menü planlama işletmenin kuruluş aşamasından itibaren hem ön hizmetleri hem de arka hizmetleri örgütleyen, koordine eden, denetleyen temel bir yönetim ve pazarlama aracıdır. Bu çalışmada ilk bölümde yiyecek-içecek endüstrisi ve yiyecek-içecek işletmelerinde menü kavramı genel olarak ele alınmış işletmenin kuruluş aşamasından örgütleme aşamasına kadar olan menünün işlevleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde menülerin hazırlanması konusu tasarım, fiyatlama, üretim açısından irdelenmiş, üçünde bölümde menü planlaması ve menü analizi incelenerek son bölümde İzmir İlinde bulunan turistik işletme belgeli dört ve beş yıldızlı oteller ve 1. sınıf ve 2. Sınıf restoranlara yönelik anket çalışması verilmiştir. Anketin amacı menü planlamanın işletmeler tarafından ne kadar bilindiğini ve uygulandığını belirlemektir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Food and beverage industry, is an industry which had always been and would be because of serving to the basic needs of humanbeings. But of course the structure of this industry had been developed since then and demonstrate some differences. The most known characteristics of today's food and beverage industry is, its size and complexity. The average size of food and beverage establishments are getting larger in order to serve more people and to continue their accepted level of cost. The size and complexity of industry had decrease flexibility and created the need for more knowledge and also the need for menu planning and developing. Menu planning is a difficult and complex duty for food and beverage establishments. Because menu planning is a tool of management and marketing which coordinates, directs and controls both the front-of the house and back-of the house activities from the establisment of the firm, to the organization of the business. In this thesis in the first part, food and beverage industry and fundamentals of menu is generally examined and the functions of menu has been determined in detail. In the second part the preparation of menu has been determined from the aspects of design, pricing and production and in the third part menu planning and menu analysis as a marketing tool is determined and in the last part a questionnaire is applied to four and five star hotels and first, second class restaurants which have license of ministry of tourism in İzmir. The purpose of the questionnaire is to find how much menu planning is known and applied by food and beverage establishments. in