KOBİ kredilerin ekonomik büyümeye etkileri: Türkiye örneği
Effects of SMEs' credit economic growth: The case of Turkey
- Tez No: 296525
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Esnek ve başarılı üretim yapısına sahip olmaları, toplumsal kalkınma ve ekonomik büyüme sağlamaları, iş imkanları yaratarak istihdama katkıda bulunmaları ve benzeri özellikleriyle Kobiler, son dönemde dünya ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. KOBİ'ler ülkede geniş bir alana yayıldıkları için bölgesel gelişmişlik farklarının giderilmesinde, mülkiyeti tabana yaymada, istihdam olanağı sağlayıp, bunu sürdürmede ve demokratik hayatı canlı tutmada önemli güç unsurudurlar. Ülkemizde ise imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin % 99,5'ini, toplam istihdamın % 76,7'sini ve yaratılan toplam katma değerin %26,5'ini oluşturan Kobiler, ülke ekonomisinin temel dinamiğini oluşturmaktadırlar.Dünya ile ekonomik anlamda bütünleşmek ve ülkemizdeki kobilerin verimliliğini artırmak için Kobi destek politikaları geliştirilmektedir. Kobilere sağlanan desteklerin en önemlileri arasında yer alan kobi kredilerinin ekonomik büyümeye etkilerinin incelendiği bu çalışmanın amacı, kobilere kullandırılan krediler ile ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisini test etmek ve nedenselliğin yönünü bulmaktır.Nedensellik testinde 2006 ? 2011 yılları arası aylık veriler kullanılmaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, çeşitli ülkelerde Kobilerin tanımı, temel özellikleri, avantaj ve dezavantajları ile dünya ekonomisindeki yeri anlatılmaktadır. İkinci bölümde, Türkiye'de kobiler ele alınmakta, kobilerin Türkiye ekonomisindeki yerine ve finansal kaynaklarına değinilmektedir. Son bölümde ise Kobilere kullandırılan krediler ile ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi test edilmektedir. Test sonuçlarına göre; Türkiye'de kobilere verilen krediler ve ekonomik büyüme arasında, kobi kredilerinin ekonomik büyümenin nedeni olduğu yönünde ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SMEs; having elastic and successful production structure, providing social development and economic growth, contributing to employment by creating job opportunities, and by similar features; have crucial place in world economy. SME, due to the fact that they are spread over a wide area, provide strength for avoiding regional development diversities, diffusing property to the base, providing and sustaining employment and keeping democratic life alive. In our country, SMEs; constituting %99,5 of the firms in manufacturing industry, %76,7 of total employment and %26,5 of total value added; are the main dynamics of the national economy.With the aim of integrating to the world in economic aspect and increasing the productivity of the SMEs in our country, support policies for SMEs are developed. Among the most crucial supports for the SMEs, SME credits have essential place. The aim of this study, in which the impact of SME credits on economic growth is analyzed, is to test causal relation between SME credits and economic growth and find the direction of the causality.In the causality test periodic data of a monthly for the years 2006-2011 are used. In the first part of the study that is made up of three parts, the definition, main features, advantages and disadvantages and the place of SMEs of several countries within the world economy are mentioned. In the second part, SMEs in Turkey are handled, place of SMEs in Turkish economy and the financial resources are stated. In the last part, the causality relation between credits used by SMEs and economic growth is tested. According to the results of the test; there is a relation between the credits given to SMEs and the economic growth in Turkey proving the fact that SME credits are the reason of economic growth.