Örgütlerde güven olgusunu yerleştirmenin çalışan performansı üzerindeki etkisi ve bir araştırma
Placement in the case trust employees organization performance and effects on an investigation
  1. Tez No: 296526
  2. Yazar: RECEP MADAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Gelişen ve değişen rekabet koşulları karşısında işletmelerin ayakta kalabilmeleri, varlıklarını sürdürebilmeleri, rekabet ortamında avantajlı duruma geçebilmeleri için, çalışanların çalıştıkları işletme tarafından tatmin olması ve işletmeye karşı bağlılıklarının sağlanması gerekmektedir. Son zamanlarda artan rekabet ortamında, işletmelerin çalışanlarından en iyi şekilde faydalanabilmeleri, çalışanlarının performansından daha iyi verim elde edebilmeleri için, örgütsel güvenin sağlanarak, çalışan performansından maksimum derecede yararlanmaları gerektiği düşünülmüştür.Bu çalışmanın amacı da özel sektör ve kamu sektöründe çalışan performansının artmasında örgütsel güvenin ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın teorik kısmında örgütsel güven kavramı ve performans kavramları detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışanların güven olgularının yüksek olmasının performanslarını ne derece etkileyip etkilemediği incelenmiştir.Bu çalışmanın sonunda ise özel sektör ve kamu sektörü çalışanları ile ankete dayalı bir araştırma yapılmıştır. Anket çalışması ile elde edilen veriler sonucu özel sektör ve kamu sektörü çalışanlarının sahip oldukları güven olguları ile performansları arasındaki etki tespit edilmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Özel sektör ve kamu sektöründe, güven olgusu ile çalışan performans arasında bir etki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the environment of competition has been improving and altering, firms should obtain employees satisfaction and loyalties, otherwise they can?t maintain their existence and have superior position. Recently this opinion has been beginning to come forward: In order that firms get the maximum benefit from their employees based on firms should obtain organizational trust.The aim of this study is showing the significance of organizational trust on employee?s performance in both public and private sectors. So the theoretical section of this study considers the concept of organizational trust deeply. Afterwards the relation between the level of employee?s trust and its impacts on their performance is investigated.In the end of the study, there is also a survey based research for examining of public and private employee?s organizational trust level and their performance. The data of survey has obtained to elaborate a relation between both public and private firms employee?s organizational trust and their performance.