İMKB' de işlem gören firmaların muhasebe değişkenleri ile betaları arasındaki ilişki
Analyze the relationship between the accounting variables and systematic risk using Istanbul Stock Exchange data
  1. Tez No: 296551
  2. Yazar: İBRAHİM KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı muhasebe değişkenleri ile sistematik risk arasındaki ilişkiyi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası verilerini kullanarak incelemektir.Çalışmanın birinci bölümünde getiri ve risk kavramı ele alınmıştır. Getiri ve risk kavramı genel hatlarıyla açıklandıktan sonra risk ile belirsizlik kavramı arasındaki farklar üzerinde durulmuştur. Riskin sınıflandırılması yapılmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde minimum riskle maksimum getiriyi elde edebilmek için çeşitlendirmeyi en iyi şekilde oluşturmak amacıyla portföy ve portföy yönetimi kavramları üzerinde durulmuştur. Buna ek olarak Portföylerin getiri hesaplamaları ve portföy riski çeşitlerinden olan çeşitlendirmeyle ortadan kaldırılan sistematik olmayan risk ve bütün pazarı etkileyen sistematik risk kavramı üzerinde durulmuştur. Tekli ve çoklu indeks modellerinden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde ise Markowitz'in modern portföy teorisi üzerine kurulmuş olan ve finans literatürünün önemli konularından biri olan FVFM üzerinde durulmuştur.Modelin temel varsayımları, risksiz varlık, ayrım teorisi, sermaye piyasası doğrusu ve pazardaki bütün hisse senetlerinin risklerini temsil eden beta kavramı üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde ise bütün hisse senetlerinin riskliliğini ifade eden beta katsayısı ile muhasebe betası arasındaki ilişkiyi inceleyen uluslar arası piyasalardaki çalışmalar ile ulusal piyasada yapılan çalışmalara değinilmiştir.Beşinci bölümde muhasebe değişkenleri ile risk arasındaki ilişki İMKB verileri kullanılarak modellenmektedir. Örnekleme dahil edilen 29 hisse senedinin betaları günlük fiyatlar kullanılarak hesaplanmış, hisse betasının bağımlı değişken, sekiz adet muhasebe değişkeninin bağımsız değişken olduğu bir çoklu regresyon modeli çalıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to analyze the relationship between the accounting variables and systematic risk using Istanbul Stock Exchange data.In the first chapter, the risk and return notions are discussed. After return and risk concepts are explained, the differences between risk and uncertainity are elaborated. Moreover, we attempt to a classification for the in this chapter.In the second portfolio and portfolio management concepts, risks than can be eliminated by means of diversification (unsystematicrisks), risks that affect the whole market (systematicrisks) are explained. Single and multiple index models are elaboreted in this chapter.In the third chapter one the most important models in finance, Capital Asset Pricing Model (CAPM), is explained. The basic assumptions of the model, the concept of riskless security, seperation theorem, the Security Market Line (SML) and beta are also explained in this chapter.Chapter forth presents the literatüre review. Previouswork on the relationship between beta and accounting variables that are on international market sand the studies that used at a fromTurkish markets have been reviewed in this chapter.In Chapter fifth, the relationship between the accounting variables and risk is modeled using Istanbul Stock Exchange data. Twenty nine stocks are included in the sample and their betas are calculated using Daily prices and a multiple regression model. Then, betas obtained from the regression models have been used as dependent variables in a regression model with eight accounting variables which were used as independent variables.