Kibyra kenti mimari bezemeleri
Architectural ornaments of Kibyra
- Tez No: 296561
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN VARKIVANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çalışma kapsamında, kent tarihi ve konumu ile kentte şu ana kadar yapılan araştırmaların belirtildiği ilk bölümden sonra, kamu yapılarının mimarisi incelenmiş ve bu yapılarda bulunan bezemeli mimari elemanlar anlatılmıştır. Konumuzu oluşturan mimari bezemeler hakkında, kentte başka bir araştırmanın yapılmamış olması ve birçok yapıda henüz kazı çalışmasının başlamamış olması, tarihlemede ve yapıların mimarisini tam olarak çözümleyebilmede bazı sıkıntıları beraberinde getirmiştir. Henüz kazısı başlamamış olduğu için sınırlı verilerle değerlendirilen yapıların mimarileri hakkında, hiç kuşkusuz kazılar yapıldıkça yeni veriler ve beraberinde yeni öneriler ortaya çıkacaktır. Bu sebeple yapıların tarihlenmesi ve mimarileri hakkında önerilerde bulunulurken kesin ifadelerden kaçınılmıştır. Tipolojik özellikler kısmında, kentte bulunan mimari üst yapı elemanlarının kendi aralarında kaç tipe ayrıldığı ve nerelerde yoğun olarak kullanıldıkları incelenmiş, stilistik özellikler başlığı altında yapılarda kullanılan bezemeli blokların stilistik özellikleri incelenerek tarihleme önerileri yapılmıştır. Bezeksel özellikler bölümünde; lesbos kymationu, inci ? boncuk dizisi, yumurta dizisi, sarmaşık bezemesi ve palmet bezemesi alt başlıkları oluşturularak bezemelerin kent içinde kullanıldıkları yerler incelenmiştir. Kentte kullanılan mimari malzemeler, malzeme bölümünde belirtildikten sonra, sonuç başlığı altında kent içindeki genel yapılaşma süreci ile kentin etkilendiği bezeksel üsluplar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the architecture of the public buildings was recounted and specified the ornamental architectural components of these constructions, following the first chapter in which city history and location were indicated with the researches that have been done so far. No further research has been done about the architectural ornaments that compose our study and no excavation work in most constructions has been started yet, thus this situation brought along some burden in dating and analyzing the architecture of the constructions exactly. Beyond any doubt, new data and new suggestions along with it will be emerged about the architecture of the constructions, which were evaluated with limited data since the excavation has not been started yet. Therefore, while making suggestions about the dating and the architecture of the constructions, certain statements were avoided. In typological property part, it was examined that how many branched the architectural superstructure components and where they were intensively used, under the title of stylistic features, the blocks of buildings were investigated of stylistics properties. In ornamental property part, by forming subtitles as lesbos kymation, bead and reel, egg and dart, ranke, palmette decorations, the places where the ornaments were used in the city; then the architectural materials were and also under the title of conclusion, the general structuring process within the city and the ornamental styles that the city was affected were evaluated.