Sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olma güdüleri: Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi gönüllüleri üzerine bir uygulama
Volunteering motivations in non-governmental organsiations: An application about Turkish Red Crescent Eskişehir city branch volunteers
- Tez No: 296597
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYŞE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gönüllülük, insanların birlikte yaşamaya başladığı günden bugüne dek, insanlık için önem arz eden bir kavram ola gelmiştir. Yardım etmek, başarı duygusunu tatmak, ekip olabilmeyi öğrenmek ya da sadece zaman geçirmek gibi çok çeşitli amaçlarla kendini gösteren gönüllülük kavramı, gelişen iletişim ve pazarlama olanakları sayesinde, günümüzde düne göre çok daha ciddi ölçeklerde yürütülmektedir. Bu nedenle kar amacı gütmeyen kuruluşların faaliyetleri de artık tıpkı işletmeler gibi, pazarlamanın konusu içinde yer almaya başlamıştır.Bu tezde, sivil toplum kuruluşlarının genel kapsamı, gönüllülüğün pazarlamayla olan ilişkisi ile gönüllülük kavramı incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'de sivil toplum sürecinin gelişimi ele alınmış, gönüllü olma nedenleri ve önündeki engeller açıklanmıştır.Araştırmanın amacı, Türk Kızılayı Eskişehir şubesi gönüllülerinin gönüllü olma güdülerini tespit etmek; aynı zamanda gönüllülerin demografik özelliklerini belirleyerek, bu özelliklerin gönüllü olma güdüleriyle ilişkilerinin açıklanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Volunteerism has been a quite important debate since the day that humanity began to live together. Volunteerism, as an activiy to help, to feel the success, to learn to be a team or only to spend time, is being run as a more serious activity nowadays with the support of improved communication and marketing opportunities. Therefore, NGO?s are also taking part under the topic of marketing, like for-profit organisations.In this thesis, main frame of NGO?s, relation of volunteerism with marketing and volnteerism term has debated. Besides, development process of civil society in Turkey has explained and reasons and barriers for volunteering has interpreted.Main aim of survey is clarifying the reasons for volunteering of Turkish Red Crescent Eskişehir Branch volunteers. Besides, demographic information of volunteers has determined and the relation between motivation of volunteering and these demographic informations has explained.