Otel işletmeciliğinde görev yapan yöneticilerin ve çalışanların tükenmişlik düzeyleri KKTC Merit Crystal Cove Hotel'de bir araştırma
Managers and employees who work at the levels of burnout in hotel business a research in the TRNC
- Tez No: 296601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada otel işletmeciliğinde görev yapan yöneticilerin ve çalışanların tükenmişlik düzeyleri incelenmiştir. Çalışmanın evreni KKTC' de bulunan 5 yıldızlı otellerde görev yapan yönetici ve çalışan oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemine bu evrenden Merit Crystal Cove Hotel'de çalışan 34 yönetici ve çalışan alınmıştır. Çalışmada Merit Crystal Cove Hotel' de görev yapan yöneticilerin ve çalışanların tükenmişlik düzeylerini ölçmeyi hedefleyen bir anket uygulanmıştır. Otel işletmelerinde görev yapan yöneticilerin ve çalışanların tükenmişlik ile arasındaki ilişki; örgütsel çalışma koşulları, psikolojik durum ve kişisel özellikler gibi faktörler de hesaba katılarak incelenmiştir. Yöneticilerde ve çalışanlarda tükenmişlik davranışını açıklayan bazı modeller geliştirilmiştir. Yöneticilerin ve çalışanların kişisel özelliklerine ilişkin bilgi almak üzere ?Kişisel Bilgi Formu?, tükenmişlik düzeylerini belirlemek üzere ?Maslach Tükenmişlik Envanteri (Maslach Burnout Inventory=MTE)? kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulguların çözümlenmesinde ve yorumlanmasında ikiden çok grup için Anova Testi ve ikili guruplar için de t-testi kullanılmış ve sıra ortalamaları karşılaştırılmıştır. Tükenmişlik boyutlarıyla yöneticiler ve çalışanlar arasında düşük düzeyde anlamlı negatif ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined burnout levels of managers and employees working in hotel management. Population of this study consists of managers and employees working in thefive-star hotels and in the sample there are 34 managers and employeers working in Merit Crystal Cove Hotel. The survey instrument is used to measure burnout levels of manegers and employees working in the Merit Crystal Cove Hotel. The relationship between managers and employees working in hotel enterprise and burnout is evaluated by organizational work conditions, psychological factors and personal characteristics and similar factors into consideration. Some models explaining burnout behavior have been formed in the managers and employees. Personal information form are used to explain personal characteristics of managers and employees and Maslach Burnout Inventory are used to explain burnout levels of managers and employees. The test Anova and two group t-test was used for binary groups for analysis and interpretation information obtained from research, and also compared the mean. Small negative associations are observed between burnout dimensions and managers and employees.