H. 1261 tarihli 08739-08742 numaralı Temettu'at Defterlerinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi
1261 of the hegira date, the Income Tax Books with number of 08739-08742 transcription and evaluation
  1. Tez No: 296776
  2. Yazar: ÖMER AYKAÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tanzimat'ın ilanıyla birlikte değişik şekillerde alınan vergilerin bir kısmı kaldırılarak, herkesin ödeme gücüne göre yeniden düzenleme yapılmış ve hane reislerinin gelirlerini tespit prensibine dayanan Temettu vergisi konulmuştur. Bu verginin kaydedildiği defterlere de Temettu'at defterleri adı verilmiştir.19. yy sosyo-ekonomik yapısı hakkında oldukça önemli bilgiler veren Temettu'at defterleri, günümüzde Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunmaktadır. 1988 de tasnif çalışmaları tamamlanarak araştırmacıların hizmetine sunulan Temettu'at defterleri vergiye tabi toprak, hayvan, kira gelirleri ile meslek ve sanat gelirlerinin kaydedilmesi ile oluşmuştur. Temettu'at defterlerinin dönemin nüfusunu, bölgenin iktisadi ve ticari durumunu, arazi yapısını ve zirai üretimi gibi pek çok konuda bilgi bulmak mümkündür.Yüksek lisans tez çalışması olarak bu defterlerden aşağıda bulunan Kütahya' ya ait mahallelerin transkripsiyonu ve değerlendirmesi yapıldı;BOA.ML.VRD.TMT 08739 Saray MahallesiBOA.ML.VRD.TMT. 08742 Çerçi Süleyman MahallesiAnahtar Kelimeler; Temettu'at defteri, Ekonomik ve Ticari şartlar.
Özet (Çeviri)
With the declaration of reorganiziation in the Ottoman Empire an incoming tax was reconstructed by removing some taxes in diffrent types and lables. And then income tax was applied that is based on family?s conditions. The book in which these taxes were registered has been called Income Tax Books.The Income Tax Books, which give extremely important information about the social ve economic structure of 19 th century are existed in The Ottoman Archives Of Prime Ministry. The Income Tax Books were presented to researches aftcr the classification which was completed in 1988. These books are consisted of the registration of the incomes and profession and craft homes. It is the possible to find out information about a lot of subject such as the term?s population the economical and commercial conditions, the fields structure, agricultural prodüctions, animal dispersion, family?s income and comfort level and craft and prediction.The Transcription and evalation of the fallowing district of Kütahya are made as a master thesis work:BOA. ML.VRD.TMT. 08739 Saray QuarterBOA. ML.VRD.TMT. 08742 Çerçi Süleyman QuarterKey Words; The Income Tax Books, Economical and Commercial conditions.