Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortalarında riziko
Risk in compulsory medical malpractice insurances
  1. Tez No: 630362
  2. Yazar: GÖRKEM ŞÜKÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin olarak hekimlerin mesleki sorumluluk sigortası yaptırmaları Türk hukukunda nispeten yeni bir gelişme olmasına karşın, kanun koyucu konunun taşıdığı öneme binaen bu sigortanın yaptırılmasını hekimler, diş hekimleri ve uzman hekimler açısından mecburi kılmıştır. Uygulamada tıbbi kötü uygulama iddiasına dayalı davalarda sıklıkla yanlış sigorta şirketine husumet yöneltildiği gözlemlendiğinden bu çalışma ile tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortasında rizikonun gerçekleşme anının belirlenmesi konusunun açıklanması amaçlanmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda ilk bölümde mesleki sorumluluk sigortalarının tanımına, hukuki niteliğine, diğer sigorta sözleşmeleri arasındaki yerine ve çeşitlerine değinilmiştir. İkinci bölümde tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortalarının tanımına, diğer dünya ülkelerindeki uygulamalarına, Türk hukukundaki uygulamasına, hukuki niteliğine, kurulmalarına ve şekillerine, sözleşmenin taraflarına ve diğer ilgililerine değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortalarında riziko kavramı irdelenmiş, rizikonun gerçekleşme anına ilişkin teorilerden bahsedilmiş, Türk hukukunda öğretide ve Türk Ticaret Kanununda rizikonun gerçekleşme anı açıklanmıştır. Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortaları açısından riziko sınırlandırmaları izah edilmiş ve rizikonun gerçekleşme anı çeşitli ihtimallere göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although there is a relatively new development in Turkish law for physicians to have professional liability insurance regarding medical malpractice, importance of the law-making issue has made it compulsory for physicians, dentists and specialists to take out this insurance. In practice, it is observed that in cases based on the claim of medical malpractice, hostility is often directed to the wrong insurance company, this study aims to explain the issue of the realization of the risk in the compulsory financial liability insurance related to medical malpractice. For the purpose of the study, in the first section, the definition of professional liability insurance, its legal quality, its place among other insurance contracts and its types are mentioned. In the second part, the definition of compulsory financial liability insurances related to medical malpractice, its applications in other countries of the world, its application in Turkish law, its legal nature, establishment and forms, the parties to the contract and other concerned are mentioned. In the third and last chapter, the concept of risk in compulsory financial liability insurances related to medical malpractice is examined, theories regarding the realization of the risk are mentioned, the moment of realization of the risk in Turkish law doctrine and in the Turkish Commercial Law is explained. In terms of compulsory financial liability insurances regarding medical malpractice, risk limitations are explained and the moment of realization of risk is evaluated according to various possibilities.