Prim hesbında fuzzy yaklaşımı
Fuzzy aspect in premium calculation
  1. Tez No: 105647
  2. Yazar: TUBA GÖKULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ESENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada sorumluluk sigortalarında, özellikle Türkiye'de zorunlu olarak yapılması gerekli karayolları trafik kanunu zorunlu mali sorumluluk sigortası için primin doğru tespit edilmesinde kullanılabilecek bir metot araştırılmıştır. Zorunlu mali sorumluluk sigorta tarifesi, şu anda yasa gereği Başbakanlık Hazine Müsteşarlığınca hesaplanmakta olup; araçların kullanım tarzlarına göre belirlenmiş standart primlerden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda, sigortacıya nakit akış riski ve zamanla birlikte piyasadaki faiz oranım da dikkate alarak yeterli bir geri dönüş sağlayan finansal modelleme tekniklerinden biri olan Myers-Cohn modelinin trafik sigortasına uygulanabileceği gözlenmiştir. Ayrıca model üzerinde bulanıklığın ortadan kaldırılmasını sağlamak amacıyla bulanık kümeler tekniği kullanılarak model yemden çözümlenmiş ve her iki modelin trafik sigortasına adaptasyonunu sağlayan birer bilgisayar programı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, a method is established to calculate the correct premium for the mandatory traffic liability insurance, which is an important necessity for Turkey. Up to date, mandatory liability insurance premium is the responsibility of Prime Ministery The Undersecretariat of Treasury by law and is calculated as a standart premium according to the way of vehicle useage. In this study, it is shown that Myers-Cohn model, one of the financial modelling techniques, can be applied to the traffic insurance. This model supplies enough income after taking into consideration of the cash flow risk, the time and the interest rate. In addition fuzzy set theory is used to avoid fuzziness and the computer programs are prepared to adapt these two models to traffic insurance.