Trafik sigortalarında özel otomobiller için risk parametrelerine dayanan net primler
Pure premiums based on risk parameters in motor third party liability for private motorcards
  1. Tez No: 66113
  2. Yazar: LEYLA BİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YALNIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye'de özel otomobil trafik sigortasında sadece hasarsızlık ve trafik yoğunluğu indirimleri uygulanırken, gelişmiş ülkelerde; sürücünün yaşı, cinsiyeti, inceleni durumu, kaç yıllık ehliyetli sürücü okluğu, mesleği, öğlenini durumu, aracın motor gücü, yapılan km., aracı kullanan kişi sayısı ve hasar ödemesi yapılıp yapılmadığı gibi ölçütlere göre değişen farklı fiyatlar uygulanmaktadır. Türkiye'de adil bir prim tarifesi oluşturulacaksa, öncelikle riski arttıran faktörlerin belirlenmesi ve bireylerin risklerine göre sınıflandırılması gerekmektedir. Bu amaca yönelik olarak hasarlılarda kaza dosyalarından, hasarsızlarda ise uygulanan anketler sonucu elde edilen veriler üzerinden, lojistik regresyon modeli kurulmuştur. İncelenen değişkenlerden cinsiyet, aracın modeli, motor gücü ve bir yıllık hasarsızlık süresi önemsiz bulunurken, yaş, öğrenim durumu ve aracı kullanan kişi sayısı önemli bulunmuş, sonuçta lojistik modelin doğru sınıflandırma oranı %83 olarak elde edilmiştir. Model, hasar ya da hasarsızlık durumunu açıklamada geçerli bulunmuş, ancak riski etkileyen önemli değişkenlerden bir kısmı veri yetersizliği nedeniyle ihmal edildiğinden doğru sınıflandırma oranı % 83 düzeyinde kalmıştır. Örneğin; kişinin kaç yıllık ehliyetli sürücü olduğu, geçmiş dönemler için hasarsızlık süresi, trafik yoğunluk bölgeleri ihmal edilmiş değişkenler arasındadır. Risk sınıfları oluşturulduktan sonra Bühlmann ve Bühlmann-Straub itibar prim modelleri ile oluşturulan herbir sınıf için 1996 yılı net primleri hesaplanmıştır. Bu çalışma sigorta şirketlerinin Ankara Bölgesi olarak tanımladıkları İç Anadolu Bölgesi'nden basit rasgele örnekleme yöntemi ile elde edilen veriler kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
While no criteria other than no-claim and traffic density arc considered for the third parly liability for private motorcar premium reductions in Turkey, dill'erenl prices aie applied according to various criteria such as age, sex, marital status, maturity of driving licance, occupation, education, horse power, mileage, existance of extra drivers and claim occurance in developed countries. If a fair premium tariff would ever be introduced in Turkey, the factors that affects the risk levels should be determined first and then individuals should be classified according to their risks. A logistic regression model is constructed for this purpose, using the data obtained from the accident files for the damaged and by questionare for the nondamaged. It has been found that the variables sex, model of the car, horse power, and no-claim over past year are insignificant while the variables age, education, number of extra drivers are significant. The correct classification rate of the lojistic regression is 83 %. The model is found valid in explaining the claim occurances. However the true classification rate did not exceed 83 % due to ommitted variables for which the data was not available. For example, maturity of driving licence, total no-claim period, and traffic density region are among the ommitted variables. After forming the risk classes, Bühlmann and Buhlmann-Straub credibility premium models are used to calculated the pure premiums for each class for 1996. This study is conducted using the data obtained from Central Anatolian Region which is called as Ankara Region by insurance companies by using simple random sampling method.