Çatı kaplama ürünlerinin seçiminde ürün bilgilerinin düzenlenmesi
Regulation of product information on the selection of roofing products
- Tez No: 296901
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BALANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZETGeçmiş dönemlerde karmaşık olmayan kullanıcı gereksinmelerine yanıt verebilecek nitelikte üretilen yapılarda sınırlı sayıda ürün kullanılmakta iken günümüzde teknolojik alanda yaşanan ilerlemeye bağlı olarak yapı ürünlerinin üretim tekniklerindeki ortaya çıkan yeni buluşlar, teknolojiler ile birlikte pek çok yeni ürün geliştirilmiştir. Bu durum, kullanıcı gereksinmelerine cevap verebilecek konfor değerlerinde, sağlıklı yapıların oluşturulabilmesi açısından gerekli en uygun ürünün en kısa sürede seçilebilmesini oldukça karmaşık ve zor bir eylem durumuna getirmiştir. Söz konusu karmaşa içinde gerekli değerlendirmenin yapılarak, hızlı ve doğruya yakın bir kararın verilebilmesinde en etkin çözüm, belirli yapıya oturtulmuş bir yolun izlenmesi ve yeni bir takım karar destek araçlarının geliştirilmesidir.Bu anlamda bir araç geliştirmeyi hedefleyen bu yüksek lisans tezi kapsamında eğimli çatılarda kullanılan kaplama ürünlerinin seçimine yönelik örnek bir çalışma oluşturulması amaçlanmıştır. Bu çalışmada çatı öğesi bazında ele alınarak geliştirilen ürün seçim yöntemi doğrultusunda oluşturulan sistemli, doğru, yeterli düzeydeki ürün bilgilerini içeren bir kaynak ile en uygun ürünün en kısa sürede seçilebilmesi amaçlanmaktadır.Hızla büyüyen yapı sektörü içinde yapının temel işlevlerinin yerine getirilme noktasında önemli görevler alan çatılarda kullanılacak ürünlerin seçiminde, karar vericilerin yararlanabileceği istenilen nitelikte bilgi içeren kaynakların olmaması nedeniyle verilen yanlış kararlar sonucunda, özellikle kullanım aşamasında ciddi sorunlarla karşılaşılmaktadır.Çalışmada ilk olarak çatıya etki eden çevresel etmenler, çatının işlev ve nitelikleri anlatılmıştır. Bir sonraki adımda çatı kaplamasının karşılaması gereken işlevler belirlenerek bu işlevlerin karşılanabilmesi için bilinmesi gerekli ürün özellikleri saptanmıştır. Son olarak çatı kaplamalarında kullanılan gereçlerine göre sınıflandırılarak oluşturulan ürün seçenekleri, söz konusu özellikleri içeren bilgiler kapsamında incelenerek her bir seçenek için ürün bilgi tabloları hazırlanmıştır. Böylece çatı kaplamalarında seçim yapacak karar vericilere eğimli çatılarda kullanılabilecek kaplama ürünlerine ilişkin denetlenmiş bilginin, standart bir sistematik içinde olumlu ve olumsuz tüm yönleri ile değerlendirilebileceği bir kaynak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Whereas a limited number of industrial building products were being used in past times to respond to customer requirements for relatively less complex buildings, nowadays, in parallel to the advances in new inventions and new technologies, a waste number of building products have been developed and introduced to the market. This situation makes the selection process of the best product in a limited time to comply with customer requirements to acquire the desired comfort values and healthy buildings; a much more difficult and quite complex job. It seems that the most efficient solution, to achieve a fast and relatively accurate decision within this complex environment, is to develop new decision support tools that follow a road map based in a certain structure.Within the scope of this master?s thesis that targets to constitute such a tool, the creation of a guide resource with reference to roofing system products that are used in inclined roofs is aimed. Accordingly, a product selection method is developed and proposed on the basis of roofing systems subject while forming a resource that contains accurate and adequate information about existing products.The selection of the building products related to the roofing systems can be considered as one of the most important phases considering the fulfillment of the basic functions of the building. Serious problems are being faced especially during the occupancy period of the buildings as a result of the inaccurate decisions that are appearing mostly due to the lack of resources containing adequate information at desired quality from which the decision makers are supposed to extract helpful hints.The thesis is structured to initially provide information about the environmental factors that affect the roof, and the general functions, characteristics of various roofing systems are explained. At the next step, the functions of the roof cladding systems are determined in detail and information about all product characteristics required to fulfill these functions are given.Finally the product alternatives are listed, classified in accordance with uses as roof cladding systems, and accordingly product information tables have been prepared together with an evaluation of products making use of contained information about the different characteristics. In this way, audited information about the roofing systems cladding products has been presented through the use of which decision makers about inclined roof systems are able to evaluate possible alternatives with all positive and negative aspects in a standard systematic structure.