ERP danışman firma seçiminde fuzzy ANP ve fuzzy TOPSIS yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of a fuzzy ANP and fuzzy TOPSIS methods for choosing ERP consultant firm
- Tez No: 296906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT GÜNERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
ERP seçimi gelişmekte olan firmalar için son derece önemli ve zor bir karardır. Bu kararın ardından firmalar kendilerine en çok uyacak, en az maliyetli danışman firmaya karar vermek ve onunla çalışmak zorundadırlar. Bu aşamada firmalar kendileri için önemli faktörleri belirlemek ve o faktörlere göre danışman firmaları değerlendirmelidirler.Bu çalışmada öncelikle ERP hakkında genel bilgi verilmiş, ERP nin başarısını ve başarısızlığını etkileyen faktörler belirtilmiştir. Daha sonra ERP başarısını etkileyen faktörlerden biri olan ERP danışman firma seçimi detaylı analiz edilmiştir.Bu analiz çerçevesinde karar vermeyi kolaylaştıracak karar destek sistemleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Sonra da karar destek sistemlerinden AHP, Bulanık AHP, ANP, Bulanık ANP, TOPSIS ve Bulanık TOPSIS yöntemleri anlatılmıştır.Son olarak da Uyumsoft programını satın almış bir makine imalat firması için Uyum, Pronera ve Ritim danışmanlık firmaları arasında seçim yapılmıştır. Uyumsoft da proje yöneticiliği yapan Güray Tarımer, Kemal Özkan ve Uğur Çulukçu'nun belirlediği değerlendirme faktörleri kullanılmıştır. Bulanık ANP ve Bulanık TOPSIS yöntemleri kullanılarak en uygun firma seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
ERP selection is extremely important and difficult decision for developing companies. Following this decision, companies have to decide and work to the most suitable and the least cost consultant firm. At this stage, firms determine the factors most important to them and evaluate the consultant firms according to the factor.In this study, first given general information about the ERP, the factors are stated that affecting the success and failure to ERP. Then ERP consulting firm selection which is one of the factors affecting the success of the ERP has been analyzed in detail.Decision support systems to facilitate decision making within the framework of this analysis is described in detail. Then AHP, Fuzzy AHP, ANP, Fuzzy ANP, TOPSIS, Fuzzy TOPSIS methods which were some of decision support systems are explained.Finally, for a machine manufacturing company which purchased Uyumsoft program, selection is made between Uyum, Pronera and Ritim consulting firms. The factors which were determined by Uyumsoft Project managers Güray Tarımer, Kemal Özkan and Uğur Çulukçu used. Most appropriate firms were selected using the Fuzzy ANP and Fuzzy TOPSIS methods.