Orman sınırlarındaki değişimin coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla analizi
Analysing of changes of forest boundaries using geographic information systems
- Tez No: 297031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAY GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Önemli doğal kaynaklarımızın başında gelen ormanların sınırları; doğal afetler, insanın sebep olduğu durumlar veya işlenmeyen tarım arazilerinde meydana gelen orman yürümesi gibi nedenler sonucunda değişim gösterebilmektedir. Bu değişimlerin belirlenmesi, bunlara etki eden faktörlerin saptanmasına ve değişimin neden olduğu sorunlara çözüm üretilmesine yardımcı olmaktadır. Meydana gelen zamansal değişimin belirlenmesinde, coğrafi bilgi sistemleri en temel araçtır.Bu çalışmada, Ordu sınırları içerisinde bulunan Topçam Merkez Köyü'ne ait 4.9 km2'lik bir alanda meydana gelen zamansal değişim incelenmiştir. Bunun için 1971 ve 1986 tarihlerine ait meşcere haritaları, 1956 ve 1973 tarihli hava fotoğrafları ve 2007 tarihli uydu görüntüsü, 1\25000 ölçekli topografik haritalar referans alınarak sayısallaştırılmış ve sınıflandırılmıştır. Elde edilen veriler ve 2009 tarihli kadastro verileri karşılaştırılarak; meydana gelen değişimlerin nedenleri ve sonuçları bölge nüfusunda meydana gelen değişimler göz önünde bulundurularak incelenmiştir.Sonuçta, çalışma bölgesinde, 1973-2009 yılları arasında orman alanlarında artış meydana gelirken, tarım alanlarında azalmanın meydana geldiği belirlenmiştir. Nüfus verilerinin incelenmesi sonucu, 1980 yılından itibaren nüfusun azaldığı tespit edilmiş ve tarım alanlarındaki azalmanın nüfusun azalmasıyla ilişkili olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The leading one of our important natural resources is forests and the forests? borders may have changing due to the reasons like natural disasters, situations caused by human beings or forest expansion on unprocessed agriculture lands. Identifying these changing helps to determine the factors affect them and produce a solution to the problems on account of changing. Geographical information systems are the most basic instrument in determining the changing taken place in time.This study analyzed spatial and temporal changes in land use / land cover pattern in Ordu ? Topçam Village. The area was researched by comparing aerial photographs from 1956 and 1973, Ikonos image form 2007, evoluated with spatial analyses of forest cover type maps from 1971 and 1986 and cadastral map from 2009. Causes and consequences of the changes are analyzed by comparing demographic movement in the study area.In conclusion, in the study area, increasing in forest area and decreasing in agriculture area are determined between the years 1973 and 2009 as a result of demographic movement.