Erişkin kas hastalıklarında gövde kontrolünü değerlendirme yöntemlerinin incelenmesi
Analysis of trunk control assesment methods in adult muscular diseases
  1. Tez No: 297220
  2. Yazar: YASEMİN PARLAK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AKSU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Erişkin kas hastalıklarında gövde kontrolünü değerlendirmek için kullanılan yöntemlerin incelenmesi amacıyla yapılan bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü Nörolojik Rehabilitasyon Ünitesi'nde yapıldı. Çalışmaya ön boynuz motor hücrelerinde, merkezi sinir sisteminde ve nöromuskuler kavşakta herhangi bir problemi olmayan sadece kas tutulumu bulunan 66 myopatili olgu alındı. Çalışmaya dahil edilen olgulara gövde kontrol testi (GKT) ve gövde bozukluk ölçeği (GBÖ), gövde, üst ve alt ekstremite manual kas testi, fonksiyonel düzeylerini belirlemek amacıyla motor fonksiyon değerlendirme ölçeği (MFM), fonksiyonel bağımsızlık ölçeği (FIM), rivermead mobilite indeksi (RMI) değerlendirmeleri aynı ölçümcü tarafından çalışmanın başlangıcında ve bir hafta sonra yapıldı. GKT ve GBÖ `nün test tekrar test, ICC güvenirlikleri mükemmel bulundu (GBÖ; .96 ve.98 ve GKT; .97 ve .98). GKT, MFM(r=0.57), FIM (r=0.35), RMI (r=0.39), gövde kas kuvveti (r=0.61) ile ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
The Trunk Control Test (TCT) and Trunk Impairment Scale (TIS) standardized measures with good psychometric properties can be used to assess the motor impairment of trunk in various neurological disorders. The aim of this study was to investigate the validity and test-retest reliability of TIS and TCT in patients with neuromuscular disease by comparing Functional Independence Measurement (FIM) scores, Motor Function Measurement (MFM) and trunk, lower and upper extremities muscle strength. Sixty-six patients participated to this prospective study. Test-retest and item- total reliability, construct validity and concurrent validity were assessed for both of TIS and TCT. Both TIS and TCT ICC and test- retest agreement were high (.96 and .98 for TIS and 97 and .98 for TCT respectively).