Erişkin hastalarda kardiyopulmoner bypass sonrasında gelişen akut böbrek hasarının erken tanısında nötrofil jelatinaz - ilişkili lipokalin ve sistatin c'nin önemi
Importance Of Neutrophil Gelatinase-Associated Lipocalin (NGAL) and Cystatin C In Early Diagnosis Of Cardiopulmonary Bypass Associated Acute Kidney Injury in Adult Patients
  1. Tez No: 297256
  2. Yazar: OKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kardiyopulmoner bypass sonrası olu?an akut böbrek hasarı sık kar?ıla?ılan ve henüz tam olarak anla?ılamamı? bir durumdur. Erken ve geç dönem sonuçları üzerinde ciddi etkiler olu?turur. Kardiyopulmoner bypass ili?kili akut böbrek hasarının geli?mesi, enfeksiyon görülmesinde belirgin artı?, hastanede kalı? süresinde uzama ile ili?kilidir. Kardiyopulmoner bypass ili?kili akut böbrek hasarı geli?en hastalar ile bu durumun geli?mediği hastalar kar?ıla?tırıldığında, akut böbrek hasarı geli?en hastalarda yüksek mortalite ve morbidite ile hastane masraflarında artı? olduğu görülmektedir. Bununla beraber, hızlı tanı ve risk sınıflaması, tedaviyi ?ekillendirmede ve hastalığın ilerlemesini önlemede gereklidir. Postoperatif dönemde akut böbrek hasarının erken tanısını sağlayacak güvenilir biyobelirteçler tedavi ba?arısını artırabilir. 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı`nda kardiyopulmoner bypass ile kardiyak operasyon geçiren, 18 yaşından büyük, BFT değerleri normal (SCr 0.05). AKI erken belirteci olarak, işletim karakteristiği eğrisi altında kalan alan (AUCROC) değerleri çalışmada değerlendirilen tüm parametreler için ayrı ayrı hesaplandı. AUCROC değerleri, NGAL için 0.81 (%95 CI:0,63-1,0 p=006) ve Cys C için 0,66 (95% güven Aralığı: 0.41- 0.91 p:0,156) olarak ölçüldü. 6.saat NGAL, akut böbrek hasarı için erken belirteç olarak güçlü bir tanısal değere sahiptir. 24. saat Cys C AUCROC değeri 0,867 (95% CI: 0,00-1,00 p: 0,004) olarak hesaplandı. Sonuç olarak 6.saat bakılan NGAL ve 24.saat bakılan Cys C çok güçlü tanısal değerleri olan iki testtir. Kombinasyonlar klinik olarak fayda sağlamakta ama erken tanıya ek bir değer katmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass?associated acute kidney injury is a common, but not fully understood, entity that has significant implications on both short- and long-term outcomes. The development of acute kidney injury after cardiopulmonary bypass is associated with a significant increase in post-operative infections, prolonged hospitalization, and increase in mortality when compared with patients without cardiopulmonary bypass?associated acute kidney injury. However, fast-track diagnosis and risk stratification is essential in management and prevention of disease progression. The identification of reliable biomarkers that allow earlier diagnosis of acute kidney injury in the post-operative period may increase the success of therapeutic interventions. 43 patients who are older than 18 years of age, have normal RFT (SCr0.05). The area under the receiver operating characteristic curve (AUCROC) values for early diagnosis of acute kidney injury were calculated for all parameters. AUCROC value was 0.81 (95% confident interval: 0, 63 to 1, 00) for NGAL and 0.66 (95% confident interval: 0.63 to 0.91) for Cys C. Therefore, NGAL measured in 6th hours, has diagnostic value for early diagnosis of acute kidney injury. AUCROC of Cys C levels measured in 24th hours for early prediction of acute kidney injury was 0.867 (95% confident interval: 0, 00-1, 00, p:0.004). As a conclusion, NGAL levels measured in 6th hour, and Cys C levels measured in 24th hour have highly predictive value for early diagnosis. Combinations of those values have clinical impact but have no additional value in early diagnosis.