Hastanede sürekli ve kısa süreli yatan 65 yaş üstü hastaların nutrisyonel durumu ile yaşama alanı arasındaki ilişkisi
Relationship between the nutritional status and the living area in the over 65 years old patients hospitilized long term and short term
- Tez No: 297281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Malnütrisyon geçmişte olduğu gibi günümüzde de hastanelerde fark edilmeyen önemli bir sorundur. Malnütrisyonun tanımlanmasında altın standart sayılacak bir yöntemin bulunmayışı ve klinisyenlerin konunun üzerinde yeterince durmaması, beslenme desteğinin ihmal edilmesi malnütrisyonun ana nedenleri arasındadır. Bu çalışma, Mini nütrisyonel değerledirme formunun hastanede yatan hastalara aralıklı olarak, hastaneye yeni yatan hastalara ise mümkün olduğu kadar erken uygulanarak malnütrisyonun tanımlanması amacıyla planlanmış ve aynı zamanda Katz indeksi de kullanılarak, hastaların fiziksel bağımlılığının anlık olarak tespitine bilgi birikimi sağlamayı amaçlamıştır.Araştırma grubunu Şubat-Mart 2011 tarihleri arasında Özel Balat Musevi Hastanesi'nde kısa süreli ve sürekli yatan, 65 yaş üstü 50 geriatrik hasta oluşturmaktadır. Hastaların sosyo-demografik bilgileri ve beslenme alışkanlıklarına ilişkin veriler bir anket formu ile elde edilmiştir. Antropometrik ölçümleri alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile değerlendirildi.Çalışmaya dahil edilen 50 hastanın , 35'i kısa süreli yatışı yapılan hastaydı ve bunların 6 (% 17,1)' sı malnütrisyonlu, 15 (%42,9)` inde de malnütrisyon riski altındaydı. Uzun dönemli yatan hastaların malnütrisyon oranları ise % 60 (n:15) idi ve tüm hastalar malnütrisyonlu veya malnütrisyon riski altındaydı. Katz indeksi sonuçlarına göre kısa süreli yatan hastaların 24 (%68,6)' ü, uzun süreli yatan hastaların ise 14 (% 93,3)' ü fiziksel bağımlıydı.Çalışmanın bulguları olarak hastalar hem günlük yaşam aktivitelerindeki bağımlılık hem de hastane yatışı sırasında atlanılan beslenme durumu yetersizlikleri nedeniyle malnütrisyon riski altındadırlar. Hastanede uzun süreli yatan ve kısa süreli yatan hastalar arasında malnütrisyon sıklığı ve malnütrisyon riski yüksek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Malnutrition is a major problem that can still be unrecognized in medical centers. Absence of a gold standard method to assess malnutrition and insufficient interest of clinicians on this issue are the main reasons for ignorance of nutritional support. The aim of this study is to compare and determine the nutritional status with Mini Nutritional Assesment both in the long term stay and newly admitted patients as soon as possible. Also the study aims to determine the physical independency of the patients momentary by the Katz index.The sample of this study is composed of 50 geriatric patients over 65 years between short and long term of hospital stay hospitilized in Private Balat Jewish Hospital. The patients are questionnared about social and demographic datas, nutrition habituation. The anthropometric measures are surveyed. The input datas are assessed by SPSS programme.Of 50 patients included in this study, 35 of the patients were short term patients and malnutrition observed in 6 (% 17,1) patients at admission and in 15 (% 42,9) patients risk of malnutrition.The malnutrition ratio in long term stay patients was %60 (n:15) and all of them were under risk of malnutrition. Twenty-four (%68,6) of the patients whom hospitalized short term were physically independent due to the results of Katz ındex; and 14 of the patients who stay hospital for long term, were physically dependent (% 93,3).The result of this study showed that older adults are at the risk of malnutrition because of both the dependency in the daily life activities and unrecognized nutritional status during the hospital stay. Both the long term and short term hospitilized patients are at the risk of malnutrition.