Nöroloji hemşirelerinin iş yeri ortamı ile ilgili stresörleri tanılama ve stresle başa çıkma tarzlarının belirlenmesi
Dıagnosıs of stressors related to busıness medıum of neurology nurses and determınıng theır styles of copıng wıth stress
- Tez No: 297292
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi ve Malatya Devlet Hastanesi'nde Mayıs - Eylül 2010 tarihleri arasında çalışan nöroloji hemşirelerinin iş ortamı ile tanımladıkları stres kaynakları, kullanmış oldukları baş etme tarzları ve bunları etkileyen mesleki ve kişisel özellikleri belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini bu kurumlarda nöroloji kliniğinde çalışan 122 hemşire örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 100 hemşire oluşturmuştur.Araştırmada verileri toplamak amacıyla, `'Hemşire Sosyodemografik Özellikleri Tanımlama Anket Formu'', `'Hemşire Stres Tanılama formu“ ve stresle başa çıkma tarzlarını belirlemek için `Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”kullanılmıştır.Araştırmanın örneklemini oluşturan hemşirelerin % 33'ü (n=33) 33 yaş ve üzerinde, % 53'ü (n=53) bekar, % 95'i (n=95) kadındır.Hemşirelerin stresli olaylar karsısında en sık başvurdukları stresle baş etme tarzı ?kendine güvenli yaklaşım?dır (ort: 22,65± 2,73).
Özet (Çeviri)
This research is conducted with the intention to determine business medium and sources of stress defined, styles of coping used and professional and personal properties impacting such things of neurology nurses employed at Istanbul University Cerrahpaşa School of Medicine, Malatya İnönü University Turgut Özal Medical Center and Malatya State Hospital during May - September 2010. 122 nurses working at neurology clinics at such institutions and 100 nurses agreeing to participate the study constituted population and sample respectively.In the research `Nurse Socio-demographical Features Identification Survey Form, `Nurse Stress Diagnosis form“and `Scale of Styles for Coping with Stress”were used for the purpose of data collection to determine styles of coping with stress respectively.33% of nurses constituting sample of the research (n=33) are 33 years of age and over, 53% (n=53) are single, 95% (n=95) are female.The most frequently applied style for coping with stress during stressful events by nurses is ?self-confident approach? (average: 22,65± 2,73).