Dini farklılıkların organ bağışına etkisi
İmpact of religious differences, the organ donation
- Tez No: 297295
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ŞELİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma; dini farklılıkların organ bağışı üzerine etkisini araştırmak amacıyla bu konudaki bilimsel çalışmalara katkı sağlamak adına yapılmıştır. Çalışma 2009-2011 yılları arasında, İstanbul ili, Fatih ilçesi, Koca Mustafa Paşa Mahallesinde ikamet eden 391 kişi üzerinde uygulanmıştır. Veriler katılımcılar ile yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmış ve istatistiksel analizleri için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 programı kullanılmıştır. Hipotez testleri olarak ki kare analizleri yapılmıştır. Sonuçlar % 95'lik güven aralığında, anlamlılık p0.05). Organ bağışını arttırmaya yönelik çalışmaların tüm gruplarda en çok eğitici sempozyumlar ve görsel basın ile sağlanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study attempts to describe the effects of religious differences on organ donation and to make contributions to scientific works on this matter. The study was performed on 391 people, residing in Koca Mustafa Paşa borough, Fatih district in the province of Istanbul between the years 2009 and 2011. Statistical Package for Social Sciences for Windows 15.0 software was used for statistical analysis. Hypothesis testing was performed as chi square analysis. The results were evaluated in the range of 95% confidence interval and on p0.05). It has been determined that works to enhance organ donation among all groups can be mostly supported by informative symposiums and visual media.