Skolyoz ameliyatı olan hastaların yaşam kalitesi
The quality of life of patients with scoliosis surgery
  1. Tez No: 297294
  2. Yazar: DİLARA BAKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma; skolyoz ameliyatı olan hastaların, yaşam kalitelerini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Evreni Eylül 2009 ? Ekim 2010 tarihleri arasında İstanbul'da özel hastanede skolyoz ameliyatı olan 121 hasta olan çalışmanın örneklemi, skolyoz ameliyatı yapılan, tüm bilgileri dosyasına eksiksiz olarak kaydedilmiş, 8 yaş üzeri ve sorulan sorulara cevap verebilen 99 hasta oluşturdu. Veriler bilgi formu ve Skolyoz Araştırmaları Derneği-22 (SRS-22) ölçeği olmak üzere iki araç ile toplandı. Araştırmanın bağımsız değişkenlerini olguların demografik ve hastalık özellikleri ; bağımlı değişkenini ise yaşam kalitesi puanları oluşturdu. Bilgi formu ve ölçek skolyoz ameliyatından en az 3ay sonra uygulandı. Veriler bilgisayar ortamında yüzdelik dağılımlar, t testi, ve Anova analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This desciptive study is for investigation the quality of life of patients with scoliosis surgery. Research was conducted in a hospital in Istanbul, which belonged to a private foundation. 99 patients whose age was older than 8 years, could answer the questions, no deficiency information in patient?s file was choosen as a sample group from the universe of the study which all number of patients were 121 with scoliosis surgery. The data of the patients was collected with information forms and Scoilosis Research Society-22 (SRS-22) questionnaire. The independent variables of the study were demografphic and disease features of the cases and the dependent variables of this study was rated the quality of life. Information forms and Scoilosis Research Society-22 (SRS-22) questionnaire were admitted at least 3 months after the surgery. The data of these forms was processed on computers with percentage distributions, t test, analysis of Anova.