Üriner inkontinanslı kadın hastalardaki ürodinamik bulguların karşılaştırılması
Comparısıon of urodynamıc fındıngs ın women patıents wıth urınary ıncontınence
  1. Tez No: 297328
  2. Yazar: MEHMET FATİH ZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TEMELTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ürodinamik çalışmalar mesane duyularının değerlendirilmesinde kullanılan standart tekniktir. Bu çalışmada mikst üriner inkontinanslı (MÜİ), urge üriner inkontinanslı (UÜİ) ve saf stres üriner inkontinanslı (SÜİ) hastalardaki ürodinamik bulgular arasındaki farklılıkların karşılaştırılması ve bu ürodinamik bulguların mesane sensitivite indeksi (MSI) kullanarak değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmaya MUİ'ı olan 35, UUİ'ı olan 33 ve SUI'ı olan 31 hasta olmak üzere toplam 99 olgu dahil edildi. Nörojen mesaneli, fistülü ve üretral divertikülü bulunan, geçirilmiş ürolojik cerrahisi olan ve bilinen üriner sistem enfeksiyonu bulunan hastalar çalışma kapsamına alınmadı. Tüm hastaların özgeçmişleri, fizik muayene bulguları, 3 günlük işeme günlükleri ve ürodinamik çalışma bulguları kaydedildi. Mesane sensitivite indeksi (MSI) maksimum mesane kapasitesinin (Vmax) ilk işeme arzusunun oluştuğundaki mesane kapasitesine (İİH) oranı (Vmax/İİH) olarak hesaplandı.MÜI, UÜİ, SÜİ'lı hastaların yaş ortalaması 50,03 idi (sırasıyla 50,37; 49,06 ve 50,67; P=0,868). Hastaların günlük işeme sayı ortalamaları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermekteydi (sırasıyla 10,94; 12,21 ve 9,16; P=0,005).
Özet (Çeviri)
Urodynamic studies are the standart procedure to evaluate the bladder sensations. We therefore purposed to evaluate and compare urodynamic findings in patients with either mixed urinary incontinence (MUI), urge urinary incontinence (UUI) and stress urinary incontinence (SUI) . We also evaluate urodynamic findings of female urinary incontinence patients by using bladder sensitivity index.Totally 99 patients were included in the study, 35 of them had MUI, 33 of them had 33 and 31 of them had SUI. Patients with neurogenic bladder, fistula, urethral diverticulum, prior urologic surgery and known urinary system infection were excluded. History, physical examination findings, 3-days voidng diaries and urodynamic study findings of all patients were recorded. Bladder sensitivity index (BSI) was calculated as ratio of maximum bladder capacity (Vmax) to bladder capacity at first voiding desire (FVD) (Vmax/FVD).Average age of patients with MUI, UUI and SUI were 50,03 (50,37; 49,06 and 50,67; P=0,868 respectively). There were statistically significant differences between average daily voiding numbers of patients (10,94; 12,21 and 9,16; P=0,005).