TÖTM acil servisine başvuran hastaların değerlendirilmesinde modifiye erken uyarı skoru ve mainz acil değerlendirme skoru kullanımının hasta prognozunu öngörmedeki etkinliği
The efficacies of modified early warning score and mainz emergency evaluation score for prediction of the prognosis in the evaluation of patients attending to TOMC emergency department
- Tez No: 297354
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM ERTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda, acil servisler ve yoğun bakım birimlerinde kritik hastaların taburculuk ve hastalık ciddiyetinin değerlendirilmesinde kullanılabilecek skorlama sistemlerine olan ilgi giderek artmaktadır. Bu çalışmada amacımız acil servise başvuran hastaların hastalık ciddiyetlerini belirleme ve hastaneye yatırılan hastaların sonlanımlarını öngörmede MEES ve mEWS sistemlerinin etkinliğini araştırmaktır.Materyal ve Metot: 01 Ocak ? 15 Şubat 2011 tarihleri arasında, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Acil Servisi'ne herhangi bir yakınma ile başvuran ve acil serviste müdahale edilen veya gözlem altında tutulan tüm hastalar arasından hastaneye yatışı gerçekleştirilen 1051 hasta çalışma evrenimizi oluşturdu. Çalışmaya alınan hastaların yaşının, cinsiyetinin, triaj kategorisinin, acil servise başvuru saatlerinin, mEWS ve MEES parametrelerinin herhangi bir kliniğe yatırıldığında yatış yerlerine ve mortalitelerine göre etkileri araştırıldı. İstatistiksel verilerin analizinde windows için SPSS paket programının 16.0 nolu versiyonu kullanıldı. Veriler ortalama, standart sapma (SD), ve yüzde olarak özetlendi. Risk faktörlerinin hesaplanması amacıyla univariate ve multivariate analizler kullanıldı.Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalamaları 58±19'du ve bunların 467'si (%44) kadın, 584'ü (%56) erkekti. Hastaların 21'i (%2) triaj 1 kategorisi, 646'sı (%61) triaj 2 kategorisi ve 384'ü ise (%37) triaj 3 kategorisindeydi. Bu hastaların 341'i (%32) yoğun bakıma, 710'u ise (%68) herhangi bir sevise yatırıldı. Çalışmaya alınan 1051 hastadan 935'i (%89) hastaneden taburcu edilirken, 116 hasta (%11) hastanede ex oldu.
Özet (Çeviri)
Background: Recently, there is an increasing interest for scoring systems to evaluate the serious patients by means of the severeness of the disease and their availibility for discharge in the emergency departments and intensive care units. Our aim in this study is to evaluate the efficiency of the mEWS and MEES systems in assessing the severeness of the disease and foreseing the mid term prognosis of the patients hospitalized following their emergency care in our emergency room.Material and Method: Patients attended to Inonu University Turgut Ozal Medical Center Department of Emergency Medicine and hospitalized following their emergency care (1051 patients) between 01 January and 15 February 2011 were included to our study. The effects of age, sex, triage categories, ED check in times, mEWS and MEES scores on the area of hospitalization and mortality was evaluated. Statistical analyses were performed by SPSS for windows version 16.0. The data were summarized as means, standart deviation and percents. Univariate and multiavriate analyses were performed for risk factor calculations.Results: The mean age of the patients was 58±19 and 584 (56%) were male. Triage group 1 patients accounted for 21 of all (2%) while 646 (61%) was group 2 and 384 (37%) was triage group 3. Of all patients, 341 (32%) was hospitalized to ICU. While discharged patients were 89% (935 patients) of the study group, 116 patients (11%) were dead at the hospital.