Kardiyopulmoner resüsitasyon esnasında kişisel koruyucu kullanımının kompresyon kalitesine ve uygulayıcının yaşamsal bulgularına etkisi
The effect of personal protective equipment use on compression quality and practitioner's vital signs during cardiopulmonary resuscitation
- Tez No: 934218
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: COVID-19 virüsü esas olarak solunum damlacıkları ve temas yoluyla bulaşmaktadır. Virüs geçişi, endotrakeal entübasyon, aspirasyon, bronkoskopi, nebül ilaçların verilmesi, invaziv olmayan pozitif basınçlı ventilasyon ve kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) gibi aerosol oluşumuna yol açan prosedürlerle gerçekleşmektedir. KPR, yüksek aerosol üretimine yol açan bir acil servis prosedürüdür ve Amerikan Kalp Derneği (AHA) 2020 güncel kılavuzunda KPR uygulayan sağlık çalışanlarının kişisel koruyucu ekipman kullanmasını önermektedir. Bu çalışmada birincil amacımız, kişisel koruyucu ekipmanın kompresyon kalitesine etkisini incelemektir. İkincil olarak KPR uygulayan kişilerin resüsitasyon öncesi, işlem sırasında ve sonunda vital bulguları ve end-tidal karbondioksit değerleri ölçülerek uygulayıcılardaki fizyolojik değişiklikler ve yorgunluğa etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma Gazi Üniversitesi Erişkin Acil Servisinde, KPR eğitimi almış araştırma görevlisi doktor, intörn doktor, hemşire ve paramedik olarak çalışan sağlık personelinin katılımı ile yapılmıştır. Gebeler, ortopedik hastalığı olanlar, son bir ayda COVİD-19 enfeksiyonu geçirenler dışlanmıştır. Gönüllülerden sadece hasta bakımı sırasında giydikleri forma ve eldivenlerle maket üzerinde güncel AHA kılavuzuna göre ''TrueCPR Coaching Device'' model maket üzerinde 2 dakika göğüs basısı yapmaları istenmiştir. Resüsitasyon öncesi uygulayıcıların nabız, kan basıncı, solunum sayısı, ateş, pulseoksimetre ve kapnometre ölçümleri ''Masimo Set Rainbow Radikal-7'' markalı cihaz ile kaydedilmiştir. End-tidal karbondioksit ölçümleri CapnoxygenTM maske kullanılarak yapılmıştır. 53 Kompresyon öncesi ve sonrası yorgunluk düzeyi vizüel analog sakala (VAS) ile değerlendirilmiştir. Ardından beş gün sonra her çalışan için kompresyonların tulum, N95 maske, gözlük, siperlik kullanılarak tekrarlanması istenmiş ve yeniden vital bulgular ve kapnometre ölçümleri kaydedilmiştir. Bilgisayara bağlı uygulama maketi üzerinden alınan veriler) ve ölçümler gözlemci araştırmacı tarafından kaydedilmiştir. Veri analizinde normal dağılıma sahip olan değişkenlerde“Paired Sample T Test”, normal dağılıma sahip olmayan değişkenlerde ise“Wilcoxon Testi”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction : The COVID-19 virus is mainly transmitted through respiratory droplets and contact. Virus transmission occurs through aerosol-generating procedures such as endotracheal intubation, aspiration, bronchoscopy, administration of nebular drugs, non- invasive positive pressure ventilation, and cardiopulmonary resuscitation (CPR). CPR is an emergency procedure that causes high aerosol production, and the American Heart Association (AHA) 2020 current guidelines recommend that healthcare workers performing CPR use personal protective equipment. In this study, our primary aim is to examine the effect of personal protective equipment on compression quality. It is aimed to examine the physiological changes in practitioners and their effects on fatigue by measuring vital signs and end-tidal carbon dioxide values before, during and at the end of resuscitation of people who perform secondary CPR. Method: The research was carried out with the participation of medical staff working as research assistant doctor, intern doctor, nurse and paramedic who received CPR training in Gazi University Adult Emergency Service. Pregnant women, those with orthopedic disease, and those who had a COVID-19 infection in the last month were excluded. According to the current AHA guideline,“ TrueCPR ”on the model with only the uniforms and gloves worn by the volunteers during patient care. They were asked to do chest compressions for 2 minutes on the Coaching Device' model. Before the resuscitation, the heart rate, blood pressure, respiratory rate, fever, pulseoximetry and capnometry measurements of the practitioners were recorded with the“Masimo Set Rainbow Radical-7”branded device. End-tidal carbon dioxide measurements were made using a Capnoxygen TM mask. Fatigue level before and after 56 compression was evaluated with visual analog beard (VAS). Then, five days later, each employee was asked to repeat the compressions using overalls, N95 mask, goggles, and visor, and vital signs and capnometer measurements were recorded again. Data taken from the application model connected to the computer) and measurements were recorded by the observer researcher.“ Paired ”in variables with normal distribution in data analysis .“ Sample T Test”was applied, and“ Wilcoxon Test”was applied for the variables that did not have normal distribution.