Fabrikada çalışanlarda mesleksel astım sıklığı
Incidence of occupational asthma in factory labourers
- Tez No: 297369
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çadırcı, Ö. Fabrikada çalışanlarda mesleksel astım sıklığı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2011. Mesleksel alerjik hastalıklar farklı iş kollarında birçok kimyasal ajan ile gelişebilen bir mesleksel hastalık grubudur. İş yerinde alerjik ajanlara maruziyet akut ve kronik solunumsal bozuklukların gelişimine yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı mesleksel alerjik hastalık sıklığı ve tanıda anamnezin katkısını göstermektir. Bu çalışmada 2009-2011 tarihleri arasında Eskişehir tren, demiryolu yapım ve bakım fabrikasında farklı iş kollarında çalışan işçilere mesleksel özellikleri, solunum ve atopi semptomlarının tespiti için anket uygulandı. Çalışmaya 1173 kişi katıldı, işçilerin yaş ortalaması 42,8 idi. İşçilerde astım sıklığı %4,8 saptandı.
Özet (Çeviri)
Cadirci O. Incidence of Occupational Asthma in Factory Labourers. Eskisehir Osmangazi University, Medicine Faculty, Department of Pulmonary Diseases, Medical Specialty Thesis, Eskisehir, 2011. Occupational allergic diseases could be induced by many chemical agents in people working several different jobs. Allergen exposure in the workplace induces development of acute or chronic respiratory disturbances. The aim of the present study is to determine the incidence of the occupational allergic diseases and the role of anamnesis in the diagnosis. A questionnaire consisting several questions about occupational features and symptoms of respiratory system and atopy was applied to the labourers working in Eskisehir train, railroad fabrication and overhaul factory between the years 2009 to 2011. Total 1173 laboureres were included to the study. Mean age of the participants was 42,8 and the incidence of asthma was 4,8%.