Phytoplankton composition and ecological properties in burç reservoir
Burç göleti fitoplankton kompozisyonu ve ekolojik özellikleri
- Tez No: 623769
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÇELEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada Burç Göleti fitoplankton kompozisyonu ve buna bağlı fizikokimyasal değişikliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Numuneler, Eylül 2018 ile Ağustos 2019 tarihleri arasında her ay Burç Göleti'ndeki üç istasyondan alınmıştır. Yıllık su kalitesi analizi, antropojenik aktivitelerin gölet üzerindeki etkisinin değerlendirilmesine yardımcı olur. Göletin suyu, ortalama 8.55 pH ile hafif alkali özelliğindedir. Toplam 136 fitoplankton taksonu tespit edilmiştir. 40 Taksonla Chlorophyta familyası baskın grubu oluşturmuştur. Biyohacim açısından göletteki en baskın türler Phylum Chlorophyta'da (%29) Pediastrum duplex ve Cladophora glomerata; bunu Phylum Bacillariophyta'da (%19) Ulnaria biceps and Ulnaria ulna ve Phylum Cyanobacteria'da (%18) ise Microcystis aueroginosa ve Oscillatoria tenuis izlemiştir. Canonical Correspondence Analysis (CCA)'in ilk iki ekseni, fitoplankton türleri ile çevresel faktörler arasındaki ilişkiyi sırasıyla % 99.4 and %99.2 olarak açıklamıştır. Tür verilerinin kümülatif varyans yüzdesi 20.7 ile açıklanmıştır. Bu etkileşimler, fitoplankton türlerinin çevresel değişkenlerden doğrudan etkilendiğini göstermiştir. Elektriksel iletkenlik, tuzluluk, N-NO3, TN, sıcaklık, N-NO2, P-PO4, TP, vb. gibi en etkili faktörler, türlerin mevsimselliklerinde önemli rol oynamıştır (p = 0.002). Burç Göleti, Carlson Trofik Durum İndeksi ve OECD'nin sonuçlarına göre ötrofik bir yapıya sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the existence of phytoplankton composition and related physicochemical changes in Burç Reservoir. The samples were monthly taken from three stations in Burç Reservoir between September 2018 and August 2019. Annual water quality analysis helps to evaluate the impact of anthropogenic activities on the reservoir. The Reservoir water was slightly alkaline characteristics with an average pH of 8.55. A total of 136 algae taxa had been identified. Chlorophyta was the dominant group with 40 taxa. Pediastrum duplex and Cladophora glomerata in phylum Chlorophyta (29%) were the most dominant groups in terms of biovolume followed by Ulnaria biceps and Ulnaria ulna in phylum Bacillariophyta (19%) and Microcystis aueroginosa and Oscillatoria tenuis in phylum Cyanobacteria (18%) in the reservoir. The two axes of Canonical Correspondence Analysis (CCA) explained the relations between phytoplankton species and environmental factors of Burç Reservoir with 99.4% and 99.2% respectively. The cumulative variance percentage of the species data explained with 20.7. These interactions indicated that phytoplankton species were directly affected by environmental variables. The most effective explanatory factors such as electrical conductivity, salinity, N-NO3, TN, temperature, N-NO2, P-PO4, TP, etc. played significant roles (p=0.002) in the seasonality of species. Results of Carlson's Trophic State Index and OECD indicated that Burç Reservoir had eutrophic structure.