Kübital tünel sendromunda iki farklı medial epikondilektomi tekniğinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison Of Two Different Medial Epicondylectomy Techniques İn Cubital Tunnel Syndrome.
- Tez No: 297396
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERİÇ ÇIRPAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Kübital Tünel Sendromu (KuTS), ikinci en sık periferal kompresyon nöropatisidir. Literatürde, KuTS tedavisinde kullanılacak cerrahi tekniğin seçimi ile ilgili veriler çelişkilidir.Amaç: Bu çalışmanın amacı, KuTS'ta kullanılan iki farklı medial epikondilektomi yaklaşımının klinik sonuçlarını öznel ve nesnel parametrelerle karşılaştırmaktır.Gereç ve Yöntem: 2009-2011 yılları arasında, yaşları 20-56 arasında değişen 22 KuTS hastası (24 dirsek) başarısız olan konservatif tedavi yaklaşımlarından sonra, parsiyel medial epikondilektomi (PME) (12 dirsek) veya distal medial epikondilektomi (DME) (12 dirsek) tedavi edildi. Nesnel değerlendirmelerde, beşinci parmakta iki nokta ayrımı (İNA) ve Semmes-Weinstein Monofilament (SWM), kaba kavrama ve pinç kuvveti (etkilenen ekstremite/kontralateral oranı) kullanıldı. Fonksiyonel sonuçlar Wilson-Krout kriterleri kullanılarak değerlendirildi. Ayrıca, dirsek eklem açıklığı, dirsek instabilitesi, medial dirsek ağrısı, Froment ve Tinel bulgusu değerlendirildi. Tüm bu değerlendirmeler, 3., 6. ve 12. aylarda da yapıldı.Bulgular: Cerrahi öncesi McGowan derecelendirmesine göre PME grubunda, 2 hasta Derece I, 9 hasta Derece IIa, Derece IIb; DME grubunda, 10 hasta Derece IIa, 2 hasta Derece IIb olarak sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Cubital tunnel syndrome (CuTS) is the second most common peripheral compression neuropathy. In the literature, the selection of surgical techniques to treat CuTS is discussed controversially.Objective: The aim of the study was to compare the clinical outcomes of two different medial epicondylectomy approach in CuTS with objective and subjective parameters.Material and Method: From 2009 to 2011, twenty two patients (24 elbows) between 20-56 years of age were treated for CuTS with partial medial epicondylectomy (PME) (12 elbow) or distal medial epicondylectomy (DME) (12 elbow) after conservative treatment approach has been unsuccesful. Two point discrimination (2PD) and Semmes Weinstein Monofilament (SWM) tests of the fifth finger and grip and pinch strength (effected extremity/contralateral extermity ratio) were used for objective assessment. Functional results were assessed using the Wilson-Krout criteria. In addition, elbow range of motion, elbow instability, medial elbow pain, Froment sign and Tinel`s sign were evaluated.