Hipoksik beyin olan hastalarda kardiyak repolarizasyon değişimleri
Cardıac repolarızatıon alteratıons ın patıents wıth hypoxıc braın ınjury
- Tez No: 297439
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ALTUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ventriküler aritmileri ve ani kardiyak ölüm riskini saptamak için noninvaziv incelemelerin önemi son dönemde giderek artan ilgi görmektedir. Çeşitli elektrokardiyografik repolarizasyon indekslerinin sağlıklı bireylerde prognoz belirlemede önemli oldukları bilinmektedir. Kalp hızındaki artış QT mesafesini kısaltmaktadır. Bu nedenle bir takım formüller geliştirilmiş ve hıza göre düzeltilmiş QT (QTc) mesafesinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya daha önce rapor edilmiş bir dizi kalp hızı QT düzeltme formülünün uygunluğunu test etmek için 24 saatlik EKG holter monitorizasyonu uygulanan 40 adet İskemik-Hipoksik Ensefalopati hastası alınmıştır. Hastalarda en hızlı ve en yavaş kalp hızlarında alınan QT, JT, JTa, TaTe gibi Ventriküler repolarizasyon parametreleri alındı. Alınan bu repolarizasyon parametreleri belirlenen 5 farklı kalp hızı düzeltme formülü ile düzeltilerek formüller arasında korelasyon analizi yapıldı. Fridericia yöntemi en hızlı ve en yavaş kalp hızlarında kalp hızından daha az etkilenen QT (419 ± 51 msn, 451 ± 49 msn) ve TaTe (103 ± 33 msn, 115 ± 23 msn) sonucunu vermekte idi. Diğer repolarizasyon parametreleri JT (292 ± 50 msn, 309 ± 38 msn) ve JTa (198 ± 33 msn, 201 ± 53 msn) göz önüne alındığında Framingham formülü en doğru sonucu vermekte idi. Bazzet ve Nomogram formülü ile hesaplanan ventriküler repolarizasyon parametreleri özellikle yüksek kalp hızlarında diğer formüllere göre daha uzun değerler vermekteydi. Nomogram formülü ise 60-100/dk gibi dar bir kalp hızı aralığında güvenli sonuçlar vermekte idi.Bu çalışmada bugün için en yaygın kullanılan Bazzet formülü, kalp hızına göre ventriküler repolarizasyon parametrelerini düzeltmede yetersiz kalmaktadır. Onun yerine kalp hızından en az etkilenen Fridericia'nın küp kök formülü QT ve TaTe mesafesi hesaplanırken kullanılması ve daha önce kullanılmayan JT ve JTa gibi diğer ventriküler repolarizasyon parametrelerini kalp hızına göre düzelten formüller arasında Framingham formülünün tercih edilmesinin daha güvenilir sonuçlar vereceğini düşünüyoruz
Özet (Çeviri)
Noninvasive procedures to determine the risk of sudden cardiac death and ventricular arythmia are recently under focus with increasing importance. It is already known that certain electrocardiographic repolarization indexes are essential to assess the prognosis in healthy subjects. The increase in heart rate causes to shorten the QT interval. Therefore, some formulae are developed to determine the corrected for heart rate QT interval (QTc).40 patients with ischemic-hypoxic brain injury were enrolled and underwent a 24 hour ambulatory ECG holter monitorization to check the relevance of a previously reported QT correction for heart rate formula. Ventricular repolarization parameters such as QT, JT, JTa, Ta Te were determined at the highest and lowest heart rates. These repolarization parameters were corrected with five distinct correction formulae and corelation analysis were performed on the results. Fridericia method was observed to give the least affected QT (419 ± 51 msec, 451 ± 49 msec) and Ta Te (103 ± 33 msec, 115 ± 23 msec) results from the highest and the lowest heart rates. On regard to the other repolarization parameters JT JT (292 ± 50 msec, 309 ± 38 msec) and JTa (198 ± 33 msec, 201 ± 53 msec) Framingham method was observed to give the most accurate results. The ventricular repolarization parameters determined with Bazzet and Nomogram methods were observed to give longer results especially with higher heart rates than other methods. Nomogram method was observed to give confident results in narrow heart rate corridors such as 60-100/min.In this study, Bazzet method, the most common method is observed to remain inadequate to correct the ventricular repolarization parameters for the heart rate. Instead, we suggest the use of Fridericia?s cube root method for the determination of QT and Ta Te since it is the least effected method from the heart rate alterations, while Framingham method which was previously disused, to determine the other ventricular repolarization parameters such as JT and JTa for more confident results