Yüksek yağlı diyetle beslenen ratlarda liraglutit, kırmızı mayalı pirinç ve atorvastatinin metabolik parametreler ile ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationships of liraglutite, red yeast rice and atorvastatin with metabolic parameters in rats feed with a high-fat diet
  1. Tez No: 857590
  2. Yazar: GÜLBAHAR SEDEFOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş: Bu çalışmada, YYD ile beslenen ratlarda liraglutit, kırmızı mayalı pirinç ve atorvastatinin metabolik parametreler ve dislipidemi üzerindeki ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem :6 adet rat YYD ile beslenen 6 adet rat kontrol normal palet yemle beslenen sağlıklı grup ve her biri 8'er rat olmak üzere 3 deney grubu ile toplamında 5 grup oluşturuldu. YYD ile beslenenlerde obezite veya dislipidemi oluşturulması amacıyla ratlara %40 oranında yüksek yağlı yemlerle 6 hafta boyunca beslendi. Sonrasında 4 hafta boyunca deney grubuna medikal tedavi uygulandı. 3. Deney grubuna 1,2 mg/ kg subkutan Liraglutit verildi. 4. Deney grubuna günde bir kez 300mg/kg kırmızı mayalı pirinç oral gavajla verildi. 5. Deney grubuna günde bir kez oral yoldan 10 mg/kg oral yoldan gavajla atorvastatin verildi. Deneyin sonunda sakrifiye edilen ratların karaciğer ağırlıkları ölçüldü ve kan tahlilleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Atorvastatin on metabolic parameters and dyslipidemia in rats fed a high-fat diet. Material and Method: 6 rats fed with high fat diet, 6 rat controls, healthy group fed with normal pallet feed and 3 experimental groups with 8 rats each, a total of 5 groups were created. In order to induce obesity or dyslipidemia in those fed with a high-fat diet, 40% of rats were fed high-fat feeds for 6 weeks. Then, medical treatment was applied to the experimental group for 4 weeks. 3. The experimental group received 1.2 mg/kg subcutaneous Liraglutide. 4. The experimental group was given 300 mg/kg red rice yeast by oral gavage once a day. 5. The experimental group was given atorvastatin by oral gavajing 10 mg/kg orally once daily. At the end of the experiment, intracardiac blood was taken under anesthesia with ketemen and xelazine. Afterwards, the liver weights of the sacramented rats were measured and blood tests were performed.