Doğum sonrası dönemde sosyal desteğin anne bebek bağlılığına etkisi
The ınfluence of socıal support on mother-ınfant attachment ın postpartum perıod
  1. Tez No: 297516
  2. Yazar: HACER ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Doğum sonu dönemde maternal bağlanma sürecini pek çok faktör etkilemektedir ve bu faktörlerden en önemlisi de sosyal destek yetersizliğidir.Bu araştırma doğum sonrası dönemde sosyal desteğin anne-bebek arasındaki bağlanma düzeyine etkisini incelemek ve bunu etkileyen faktörleri saptamak amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini; Kırşehir il merkezinde bulunan 10 adet aile sağlığı merkezine (ASM) bağlı ASM bölgelerinde yaşayan ve 4-6 aylık bebeği olan, 2009 yılı içerisinde doğum yapmış 135 anne oluşturmuştur. Araştırmanın örnek büyüklüğünün belirlenmesinde ?evreni bilinen bir olayın ortalamasını incelemek için örnekleme alınacak birey sayısını saptamaya? yönelik hazırlanmış olan formülden yararlanılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan 42 soruluk anket formu, ?Maternal Bağlanma Ölçeği? (MBÖ) ve ?Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği? (ÇBASDÖ) kullanılmıştır. Veriler 01.12.2010-20.02.2011 tarihleri arasında araştırmacı tarafından aile sağlığı merkezlerine başvuran annelerle yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Varyans Analizi, Spearman Korelasyon Analizi ve Multiple Regresyon Analizi kullanılmıştır. Çoklu Regresyon Analizi'nde Backward Stepwise Modeli kullanılmıştır.Annelerin MBÖ puan ortalamaları 96,53±9,25'dir.
Özet (Çeviri)
In post-partum period maternal attachment process is influenced by many factors and one of the most important among these factors is the inadequacy of social support.This study is a descriptive study which aims to investigate the influence of social support in post-partum period on mother-infant attachment level and risk factors.The study group consisted of 135 women in 10 family health centers in Kırşehir city center. These mothers have babies that 4-6 monthly and gave birth in 2009. In the determination of the sample size of the study, a formula prepared to ?determine the number of individuals to be taken as sample to examine the mean of an incidence whose universe is known?- was employed. In the collection of data, 42 item questionnaire form developed by the researcher, ?Maternal Attachment Inventory? (MAI) and ?Multidimensional Scale Perceived Social Support? (MSPSS) were used. Data was collected between 01.12.2010 and 20.02.2011 by the researcher via face-to-face interview with mothers applying family health centers. In the analysis of data, number, percentage, mean, standard deviation, Mann Whitney U, Kruskal Wallis Variance Analysis, Spearman Correlation Analysis and Multiple Regression Analysis were used. In Multiple Regression Analysis, Backward Stepwise Model was used.Mothers MAI score means is 96,53±9,25.