Bir M ? E? hiperyüzeyi üzerindeki bir eğrinin eğrilikleriyle bu eğriye ait şeridin eğrilikleri arasındaki ilişkiler
The connections in between the curvatures of a curve ? on M ? E? and the curvatures of a strip {?,M}
  1. Tez No: 297548
  2. Yazar: OSMAN ZEKİ OKUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. H. HİLMİ HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, eğrilerin temel özellikleri verilmiştir.Üçüncü bölümde, E^{3} Öklid uzayın da bir M hiperyüzeyi üzerindeki ? eğrisinin eğrilikleriyle bu eğriye ait şeridin eğrilikleri arasındaki ilişkiler ele alınmıştır.Son bölümde ise üçüncü bölümde 3-boyutlu Öklid uzayın da bilinen ilişkilerin n-boyutlu Öklid uzayında genellemeleri matrisler yardımıyla yapılmıştır. Dahası bu ilişkiler n=3 özel hali doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, general properties of a curve have been given.In the third chapter, the connections in between the curvatures of a curve ? on MCE^{3} and the curvatures of a strip {? ,M} have been researched.In the last chapter, the connections in between the curvatures of a curve ? on MCE^{3} and the curvatures of a strip {? ,M} have been genaralized in E^{n} with using the matrixes. Also the connections have been proved the special case n=3.