Sarımsak Dağı ve Körkün Vadisi'nin (Pozantı-Adana)florası
The flora of The Sarımsak Mountain and Körkün Valley (Pozantı-Adana)
  1. Tez No: 222784
  2. Yazar: MEHMET YAVUZ PAKSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET SAVRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu arastırma 2003-2006 yılları arasında C5 karesi Sarımsak Dagı ve Körkün Vadisi'nin florasını tespit etmek amacıyla yapılmıstır. Arastırma alanından 78 familya ve 315 cinse ait 652 takson toplanmıstır. Bunlardan 452'si tür, 129'u alt tür ve 71'i varyetedir. Toplanan taksonların 135 tanesi ülkemiz için endemiktir (% 20,93). Taksonların fitocografik bölgelere dagılım oranları söyledir; ran- Turan elementleri (161) %25.03, Akdeniz elementleri (118) % 18.34, Avrupa ? Sibirya elementleri (22) %3.42, Öksin elementleri (1) %0.15, Genis yayılıslı ve bilinmeyenler (341) %53,03'dür. Toplanan taksonlardan 2'si Pteridophyta, 650'si Spermatophyta divisiolarına aittir. Gymnospermae alt divisiosu 10 taksona, Angiospermae alt divisiosu 640 taksona sahiptir. Angiospermae'lerden 552'si Dicotyledones , 88'i Monocotyledones sınıfına aittir. İçerdikleri tür sayısına göre alandaki büyük familyalar sırasıyla söyledir ; Asteraceae (82), Fabaceae (70), Brassicaceae (51), Lamiaceae (46), Caryophyllaceae (34), Poaceae (33), Liliaceae (29), Apiaceae (26), Boraginaceae (23), Scrophulariaceae (22), Rosaceae (17)'dir. Tür sayısına göre en büyük cinsler ise Salvia (14), Astragalus (13), Centaurea (12), Silene (11), Euphorbia (11), Veronica (9), Trifolium (9), Trigonella (8), Alyssum (8), Aethionema (8), Hypericum (8)'dur. Anahtar sözcükler : Flora, Sarımsak dagı, Körkün Vadisi, C5 Karesi
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to determinate the flora in the C5 square Sarımsak Mountain and Korkun Valley 2003- 2006. 78 families consisting of 315 genera and 652 taxa which contain 452 species, 129 subspecies and 71 variety, have been collected from this region the number of endemic taxa to Turkey is 135 (% 20,93). This distribution of these taxa in phytogeographic regions are as follows : (161) %25.03 Irano - Turanians, (118) % 18.34 Mediterranean, (22) %3.42 Euro - Siberians, (1) %0.15 Euxines, (341) %53,03 unknown and multiregional compounds. Two taxa belong to Pteridophyta, and 650 taxa to Spermatophyta divisio Gymnospermae subdivisio had 10 taxa and Angiospermae subdivisio had 640 taxa 552 of the Angiospermae are Dicotyledones and 88 Monocotyledones. The largest families according to their species number in the research area are as follow: Asteraceae (82), Fabaceae (70), Brassicaceae (51), Lamiaceae (46), Caryophyllaceae (34), Poaceae (33), Liliaceae (29), Apiaceae (26), Boraginaceae (23), Scrophulariaceae (22), Rosaceae (17)?dir. The largest genera are Salvia (14), Astragalus (13), Centaurea (12), Silene (11), Euphorbia (11), Veronica (9), Trifolium (9), Trigonella (8), Alyssum (8), Aethionema (8), Hypericum (8). Key Words : Flora, Sarımsak Mountain, Korkun Valley, C5 Square