Analysis on Link-16 tactical digital information link (TADIL) system networks
Link-16 taktik dijital enformasyon linki (TADIL) sistem ağları üzerinde analiz
- Tez No: 297629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ZAİM ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Link-16 Taktik Enformasyon Dağıtım Sistemi hava, yer ve deniz unsurları arasında düşmanın da bulunduğu ortamda gerçek zamanlı taktik enformasyon değişimine olanak sağlar. Link-16, veri haberleşmesinde Zaman Bölmeli Çoklu Erişim prensibini kullanır, aynı zamanda frekans atlaması ve kriptolama özelliği sayesinde görev farklılıklarına göre çeşitli unsurları gerçek zamanlı olarak eşzamanlı ağlar içinde birbirine bağlar. Bu çalışmada Link-16 ağını tasarlayan, programlayan ve yöneten bir ağ yönetim aracı geliştirilmiştir. Bu ağ yönetim aracının amacı zaman dilimlerini görev ihtiyacına ve senaryoya göre taktik unsurlara etkin ve güvenilir bir şekilde dağıtmaktır.
Özet (Çeviri)
Link-16 Joint Tactical Information Distribution System (JTIDS) allows a tactical information exchange between air, ground and naval units near real time in the presence of adversary units. Link-16 employs the Time Division Multiple Access (TDMA) technique for data communication, and at the same time by using frequency hopping capability and encryption properties interconnects various units simultaneously in synchronized nets concurrently near real time in accordance with the mission requirements. In this study, a network design and management tool is developed that designs, programs and manages the Link-16 Network. This tool?s objective is to effectively and reliably distribute the time slots among the tactical participants based on the mission requirements and scenario.