Fındıkpınarı-Şahna-Sinap (Mersin) civarının jeolojisi ve metallojenisi
- Tez No: 29764
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Çalışma alanı Toros Kuşağının güney kesiminde Mersin ilinin kuzeybatısında Fmdıkpmarı, Sahna, Sıraç sınırları içerisinde Silifke Q3£-b4 paftasının tamamı ile Silifke 03S-bl paftasının bir kısmını kapsar. öncelikle çalışma alnının 1/S5.Ö00 ölçekli jeoloji haritası tamamlanmış, ekonomik değer taşıyan kromit mostralarına değinilmiş ve ağır mineral amaçlı jeokimyası yapılmıştır. Çalışma alanındaki en yaşlı birim üst Kretase yaşlı çoğunluğu ultramafik kayaçlardan oluşan ve genellikle serpantin leşen yer yer diyabaz daykları ile kesilen ofiyolitik birim ile içersinde Permiyen, Triyas, Jura-Kretase yaşlı kireçtaşları ile birlikte radyolarit, kumtaşı, amfibolit ve spilit içeren Fındık Karmaşığı 'ndan oluşur. Bu birimler üzerine Kışla taban konglomerası açısal uyumsuzluk ile gelir ve üzerine yanal ve düşey geçişli olarak çoğu kumtaşı ve çakıltaşlarmdan oluşan Kaplankaya Formasyonu gelir. Bu birimlerin üzerine birbirleri ile yanal ve düşey geçişli olarak bulunan resifal kireçtaşlar ından oluşan Karaisalı Kireçtaşları ve marnlardan oluşan Sıraç Marnları gelir. En üstte de uyumsuzluk ile gelen yamaç molozları bulunmaktadır. Ekonomik değer taşıyan kromitler Sıraç Köyü ve Mühlü civarında mostra verirler. önceki yıllarda galeri ve yarma yapılarak işletilen bu ocaklar zaman zaman işletmeye açılmaktadır. Kromit cevherlerinin ortalama tenörü y.45-50 CrE03 olup, bantlı, benekli, saçınımlı ve masif olarak bulunurlar. Ağır mineral amaçlı 165 adet sediman numunesi ile 5 adet bate numunesi alınarak jeokimyası tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
94 SUMMARY The studied area is south of Taurus Belt, northwest of Mersin city and is in the Fmdıkpmarı, Sahna, Sır aç villages which incluides Silifke 0 3E--b4 map and the part of Silifke 0 3£- bl map, first of all the geological map of the region were finished, the chromite ore which have economical value, were researched and in order to find heavy mineral trace, geochemical research were made. The oldest unit in the studied area is the ophiolites which Upper Cretaceous aged mostly including ultramafic rocks and serpantinized rock, in some places cutting by diabasic dikes. Fındık complex has the same age and contain Per mien, Jurrasic- Cretaceous, Triassic aged limestone, radiolarite, sandstones and amphibolite. This two units covered by Karaisalı Limestone and Sıraç Marl which have lateral and vertical transition with each other. The youngest unit ar& the talus which is unconf irmity with this units. Sıraç village and vicinity has an economical value which has been were exploited in former years and occasionally. The mining is opening to exploit, minings have % 45-50 CrS03 grade and includes banded, dissemined, massive and mottled chromite types. 165 sediment samples and 5 heavy mineral samples were, taken for being analyzed and finished the geochemical investigations.