Avrupa kırmızıörümceği Panonychus ulmi (Koch)'nin farklı elma çeşitleri üzerindeki biyolojisinin araştırılması
Investigation of biology of European red mite Panonychus ulmi (Koch) (Acarina:tetranychidae) on some apple cultivars
  1. Tez No: 297654
  2. Yazar: ÖZLEM SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada laboratuvarda 25 ± 1°C sıcaklık, 65 ± 5 % orantılı nem ve 16:8 ışıklanma periyodunda, dört farklı elma çeşidi (Golden Delicious, Granny Smith, Starking Delicious ve Starkrimson Delicious) üzerinde beslenen Panonychus ulmi (Koch)' nin gelişme süreleri ve üreme oranları araştırılmıştır. Dişilerin ergin öncesi toplam gelişme süreleri elma çeşitlerinde farklılık göstermiş ve 12.47 ile 15.25 gün arasında değişmiş, en kısa periyodun ise Starking Delicious' a ait olduğu saptanmıştır. P. ulmi en uzun ovipozisyon periyoduna ortalama 11.67 gün ile Starking Delicious üzerinde saptanmıştır. Diğer çeşitlerden önemli derecede yüksek günlük ve toplam yumurta sayısı sırasıyla 3.92 ve 45.80 ile Starking Delicious çeşidinde elde edilmiştir. Buna karşın, en düşük günlük ve toplam yumurta sayısı sırasıyla 1.74 ve 8.58 olarak Golden Delicious çeşidinde belirlenmiştir. Dişi ömrü Golden Delicious üzerinde 9.00 gün ile en kısa sürerken, en uzun ömür Starking Delicious çeşidinde 14.33 gün olarak tespit edilmiştir. Net üreme gücü (R0), 53.58 dişi/dişi/ömür ile Starking Delicious çeşidi üzerinde belirgin biçimde yüksektir ve benzer olarak doğal artış kapasitesi olan (rm) değeri de (0.2195 58 dişi/dişi/gün) en yüksek bu çeşit üzerinde görülmüştür. Bununla birlikte n düşük (R0) ve (rm) değerleri 8.58 dişi/dişi/ömür ve 0.1111 dişi/dişi/gün olarak Golden Delicious üzerinde saptamıştır. P. ulmi' nin populasyon artışı için Starking Delicious en uygun elma çeşidi iken, Golden Delicious en az uygun çeşit olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Developmental times and reproductive rates of Panonychus ulmi (Koch) on four apple cultivars (Golden Delicious, Granny Smith, Starking Delicious and Starkrimson Delicious) were carried out at 25 ± 1°C, 65 ± 5 % RH and 16:8 L:D. Total immature developmental time of females resulted in differences among the apple cultivars ranged between 12.47 and 15.25 days, so the shortest period was obtained from Starking Delicious. P.ulmi had the longest oviposition period by the mean 11.67 days on Starking Delicious. The highest daily and total number of eggs were obtained from Starking Delicious with 3.92 and 45.80, respectively, which were significantly important. In contrast to highest means, the lowest daily and total eggs were obtained on Golden Delicious as 1.74 and 8.58, respectively. Longevity of females was significantly shorter on Golden Delicious with 9.00 days where the longest as 14.33 days on Starking Delicious. Net reproductive rate (R0) is responsably higher on Starking Delicious as 53.58 female/female/life and similarly the intrinsic rate of increase (rm) was also the highest value (0.2195 58 female/female/day) on this cultivar but the lowest R0 and rm values was obtained as 8.58 female/female/life and 0.1111 female/female/day on Golden Delicious. The results indicate that Starking Delicious was the most favorable apple cultivar for P. ulmi population growth, whereas Golden Delicious was the least suitable, under controlled conditions.