Yalova ilinde bazı süs bitkilerinde görülen Aphidoidea (Homoptera) türleri üzerine araştırmalar
Researches on Aphidoidea (Homoptera) species seen on some kinds of ornamental plants in yalova province
  1. Tez No: 297697
  2. Yazar: İSKENDER KULOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Yalova ilinde bazı süs bitkilerinde görülen Aphidoidea (Homoptera) türlerini saptamak amacıyla, 2009-2010 yıllarında Yalova (Merkez), Armutlu ve Çiftlikköy ilçelerini kapsayan bir çalışma yürütülmüştür. Bu çalışma sonunda Aphidoidea üstfamilyasına bağlı 13 cins ve bu cinslere bağlı 21 yaprakbiti türü tespit edilmiştir. Ancak 2 örneğin tespiti cins düzeyinde yapılmıştır. Yaprakbiti türlerinden ikisi Rhodobium porosum Sanderson ve Uroleucon compositae Theobald ile ilgili yayınlanmış bir kayıt bulunmadığından ülkemiz için yeni kayıt olabileceği düşünülmektedir.Macrosiphum euphorbiae Thomas, Aphis fabae Scopoli, Aulacorthum solani, Aphis gossypii Glover, 1854 türleri en yaygın yaprakbiti türleri olarak tespit edilmiştir.Araştırma sırasında yaprakbitlerinin özellikle Rosa sp, Yucca flamentosa, Begonia semperflorens bitkilerinde önemli ölçüde zarar yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
A research was carried on in Yalova (Centrum), Armutlu district and Çiftlikköy district to determine the species of Aphidoidea (Homoptera) seen on some kinds of ornamental plants in Yalova in 2009 and 2010. With this research, 13 kinds subordinated to Aphidoidea family and 21 species subordinated to these kinds were determined. But 2 of these species were detrmined at kind level. Because there is no records about afit in Turkey these two kinds Rhodobium porosum Sanderson and Uroleucon compositae Theobald can be thought as new.Macrosiphum euphorbiae Thomas, Aphis fabae Scopoli, Aulacorthum solani, Aphis gossypii Glover, 1854 kinds were determined as the most common kinds of Aphidoidea.During the research, it is detected that aphids make significiant damages especially on Rosa sp, Yucca flamentosa, Begonia semperflorens.