Farklı pH'ya sahip topraklarda düzenleyici uygulamasının erozyona karşı duyarlılık ve toplam kuru madde verimine etkileri
Effects of conditioner application on erodibility and dry matter yield in soils having different pH
  1. Tez No: 374106
  2. Yazar: ÖMRÜM TEBESSÜM KOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUTULLAH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı pH değerlerine sahip topraklarda kentsel ve endüstriyel kaynaklı organik düzenleyici uygulamalarının erozyona karşı duyarlılık ve verim üzerine olan etkilerini sera ve laboratuar koşullarında belirlenmesidir. Çalışmada kullanılan toprak örnekleri Samsun ili ve çevresinde yer alan asit, nötr ve alkalin reaksiyona sahip arazilerden ve yüzeyden (0-20cm) alınmıştır. Kullanılan düzenleyiciler farklı kurumlardan temin edilmiştir. Araştırma konusu örnekler; orta bünyeli, asit, nötr ve alkalin reaksiyonlu, tuz içeriği düşük ve hafif, organik madde miktarı orta ve az, kireç içeriği az ve fazla olan topraklardır. Bölünen bölünmüş parseller deneme düzeninde yürütülen bu çalışmada, çöp kompostu, tütün atığı, çeltik kavuzu farklı pH'lara sahip topraklara 4 farklı dozda (0%, 2.5%, 5.0%, 7.5%) iki tekrarlamalı olarak uygulanmıştır. Bir aylık inkübasyon periyodundan sonra saksılarda marul bitkisi yetiştirilmiştir. Yapılan analizler ve değerlendirmeler sonucunda, topraklara organik düzenleyici ilavesinin çeşit ve uygulama dozlarına bağlı olarak erozyon oranı (EO), agregat stabilitesi (AS), dispersiyon oranı (DO), Boekel oranı (likit ve plastik limitleri nem içeriğinin pF2 deki neme oranı) ve verim değerlerini etkilediği görülmüştür. Yapılan uygulamaların etkinliği, toprakların pH düzeylerine göre değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the effects of municipal and industrial organik soil conditioner applications on soil erodibility and dry matter yield in soils having different pH under greenhouse and laboratory conditions. Soil samples used in this study were taken from soil surface (0-20cm) at different fields having acid, neutral and alkaline pH in Samsun region. Soil conditioners were supplied from different associations. The soil samples subjected to this research are medium in texture, acid, neutral and alkaline in pH, none and very slightly saline in EC, low and medium in organik matter content, and high and low in lime content. This study was conducted according to split bloc design. Tobacco waste, rice husk compost and municipal solid waste were incorporated into the acid, neutral and alkaline soils in four different rates (0.0%, 2.5%, 5.0% and 7.5%) and two replications. After a month of the incubation period, lettuce plant were grown in the pots. The results of analyses showed that applications of organik conditioners into soils increased aggregate stability (AS), Boekel ratio, and lettuce yield, decreased dispersion ratio (DO), erosion ratio (EO), values according to the type and application rates of organik conditioners. Effectiveness of the applications varied according to pH level of the soils.