Farklı karma yemlerde yem mikroskopisi ve kimyasal metotlarla belirlenen ham protein ile ham selüloz değerlerinin karşılaştırılması
Comparing the amount of crude protein and crude fiber in mixed feeds by using the methods of feed microscopy and chemical methods
  1. Tez No: 297700
  2. Yazar: ADEM MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmada, karma yemlerde ham protein ve ham selüloz miktarlarının yem mikroskopisi ve kimyasal metotlarla belirlenerek; yem mikroskopisi metodunun kimyasal metotlara ne kadar yaklaştığını ve yerine kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesi amaçlanmıştır. Stereo mikroskopla karma yemlerin içindeki hammaddelerin yüzdeleri tahmin edilerek ham protein ve ham selüloz oranları saptanmış ve kimyasal metotlarla bulunan ham protein ve ham selüloz sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak bu iki metotla yapılan ham protein analiz sonuçları arasında istatistiki olarak fark olmadığı belirlenmiş ve yem mikroskopisiyle tahmin metodunun ham protein analizi için kimyasal metotların yerine kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to determine the amount of crude protein and crude fiber in mixed feeds using the methods feed microscopy and chemical methods. By determining the results to indicate that feeds microscopy method approximately how much closer to chemical methods and if it can be used instead of this method. The percentages of raw materials of crude protein and crude fiber in mixed feeds were determined with stereomicroscop and compared with obtained results of chemical methods. As a result there is no difference statistically between obtained results of two methods and feed microscopy estimating method can be used instead of chemical methods is what the desicion is about.