Dış kaynaklı tarımsal kredilerin tarımsal üretime etkileri üzerine bir araştırma
A research on the agricultural credits of foreign the effetcs on agricultural production
- Tez No: 297726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tarımda üretimin devamlılığı için en önemli faktörlerden birisi de finansman teminidir. Türkiye tarımının en önemli sorunları arasında devlet desteklemelerinin az olması buna karşın sermaye ihtiyacının yabancı sermaye ile karşılanmasının gerekliliğidir. Buradaki yabancı sermaye çiftçilerin öz sermayeleri dışında çeşitli banka ve finans kurumlarından elde ettikleri sermayedir. Büyük tarım işletmelerinin ve finans kurumlarının da Türkiye tarımında kullanmak üzere yabancı ülkelerden sağladığı çeşitli fonlar ve kredilerde sermaye ihtiyacının giderilmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye tarımının finansman ihtiyacını karşılamada yabancı sermayenin etkisi kapsamlı bir biçimde incelenmiştir. Çalışmada ağırlıklı olarak literatür taramasından yararlanılmakla birlikte birçok finans kurumunun görüşüne de yer verilmiştir. Sonuç olarak Türkiye tarımının sorunlarının temelinin, ekonominin dış ve iç borcunun çok fazla olmasından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Türkiye'nin tarıma yeterince kaynak ayıramaması, dış finansmanın da daha çok tarıma dayalı sanayiye ürün ithalatı için kredi temin etmesi Türkiye tarımının üretim sorunlarıyla karşı karşıya gelmesine neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors of production in agriculture for the sustainability is supplying of finance. The most important problems of Turkey's agriculture is less than their support among the state, whereas the necessity of meeting the capital needs of foreign capital. The equity capital of foreign capital out of the farmers from various banks and financial institutions of their capital. Large agricultural enterprises and financial institutions provided by foreign countries for use in agriculture of Turkey in various funds and loans are used to eliminate the need for capital. In this study the effect of foreign capital in Turkey's agriculture to meet the financing needs are examined in a comprehensive way. Literature is mainly used in the study. In addition, in the opinion of many financial institutions have been given. As a result, the problems of Turkey's agriculture base, the economy was understood to be due to many external and internal debt. Turkey cannot find enough resources for agriculture. External funding also provided credit for the importation of more agro-based industrial product that is causing this to face the problems of Turkey's agriculture production.