Üniversite kariyer merkezi hizmetlerinin öğrencilerin kariyer farkındalığı ve kariyer kararı verme yetkinliği üzerindeki etkisi
The impact of university career center services on students career decision and career awareness
  1. Tez No: 880832
  2. Yazar: KEMAL SERBES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAŞOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Teknolojinin hızla ilerlemesi sosyal, ekonomik ve toplumsal yapıda değişiklikler meydana getirirken; bu değişim çalışma yaşamını da etkilemiştir. Yaşanan bu dönüşüm ve değişim sonucunda iş dünyasının bireylerden beklentileri değişmiş ve yeni şartlara uygun nitelik, beklenti ve donanımın bireylerde olması istenmiştir. Bu doğrultuda üniversiteler çalışma yaşamının beklenti ve istekleri bağlamında öğrenci yetiştirmeyi ve bu öğrencilerin kısa sürede çalışma yaşamına katılmalarını sağlamak için eğitim ve öğretim sisteminde bazı güncellemelerde bulunmuşlardır. Bu yeniliklerden en önemlisi üniversitelerde kariyer merkezlerinin kurulmasıdır. Bu merkezler, kuruluşları gereği öğrenci ve mezunların kariyerleriyle ilgili sorunları çözmeyi, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlayarak, kariyer planlama ve geliştirme becerilerini artırmayı ve aynı zamanda öğrencileri çalışma yaşamına hazır hale getirmeyi hedeflemektedirler. Bu çalışmada, üniversitelerin kariyer merkezleri tarafından verilen kariyer hizmetlerinin öğrencilerin kariyer farkındalığı ve kariyer kararı verme yetkinliği üzerindeki etkisi araştırılmak istenmiş ve bu kapsamda Trakya bölgesindeki üç üniversitenin öğrencilerinden anket yöntemiyle veri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid progress of technology creates changes in social, economic and social structure; This change also affected working life. As a result of this transformation and change, the expectations of the business world from individuals have changed and the quality, expectation and equipment in accordance with the new conditions were asked to be in individuals. In this respect, universities have made some updates in the education and training system in order to train students in line with the expectations and wishes of working life and to ensure that these students participate in the working life in a short time. The most important of these innovations is the establishment of career centers in universities. By helping to solve the problems of the careers of students and graduates due to their organizations, to help them to reach the desired level by contributing to their personal and professional development by increasing their career development and planning skills; In order to prepare students for the business world, they aimed to make students ready for business life after their graduation. In this study, it was aimed to investigate the effect of career services provided by career centers of universities on students' career awareness and career decision-making competence, and in this context, data was collected by survey method from students of three universities.