A bottom-up approach to peer-to-peer live multicast
Eşler arası canlı çoklu gönderime aşağıdan yukarı yaklaşım
- Tez No: 297855
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
IP çoklu gönderimin yapısal ve ekonomik nedenlerden kaynaklanan uygulanma zorluğu, çoklu gönderim işlevlerinin üst katmanlara taşınmasına yol açmıştır. Eşler arası çoklu gönderim bu servislere bir potansiyel çözüm olarak ortaya çıkmış ve pazar içerisindeki yerini hızla almıştır. Fakat, birçok dizayn ve yayılma mevzularını ve çözülmemiş problemleri de beraberinde getirmiştir. Eşler arası protokol dizaynının en önemli meselelerinden birisi, katman kurumu aşamasıdır. Fakat, ne ağaç temelli sistemler ne de veri bazlı sistemler yeteri kadar gürbüz ve verimli servis sağlayacak kadar dayanıklı değildir. Bu çalışmada, internet altyapısının en iyi çaba ilkesinin yarattığı problemleri ve eşlerin tahmin edilemez davranışlarının sonuçlarını ortadan kaldırmak için, yeni bir eşler arası çoklu gönderim katman topolojisi önerilmiştir. Bu yaklaşımda, eşler arası canlı video aktarımının ağaç temelli mimarisi, aşağıdan yukarıya doğru bir bakış açısıyla ele alınmaktadır. Paketlerin tersine aktarımına izin vererek, paket kayıpları ve kullanıcıların giriş çıkışlarından kaynaklanan bozulmalar etkili bir şekilde azaltılmıştır. Önerilen metodu uygulayarak, özellikle yüksek paket kaybı ve eş dalgalanması durumlarında, bilinen bir ağaç temelli eşler arası aktarım protokolüne kıyasla, düzenli bir şekilde daha iyi video kalitesi sağlandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The implementation difficulty of IP multicast in terms of both structural and economical reasons, headed the multicast functionality towards higher layers. Peer-to-peer multicasting have aroused as a potential solution for these services and it has established a presence in the market rapidly. However, it came with several challenging design and deployment issues, and unresolved problems. One of the key concerns of P2P protocol designing is the overlay construction phase. However, neither tree based systems nor mesh based systems are robust enough to provide a resilient and efficient service. In this study, we propose a new overlay topology for P2P multicasting to eliminate the problems caused by the best effort nature of the Internet infrastructure and unpredictable behavior of peers. In this approach, we are handling the tree based architecture of P2P live video streaming with a bottom-up perspective. By allowing reverse transmission of video packets, i.e., packet transmission from descendants through ascendants, the disruptions caused by the packet losses and peer churn are effectively reduced. By implementing the proposed method, we consistently achieved better video quality than a well known tree based P2P protocol (SPPM), notably in the cases of high packet loss ratio and peer churn.