Türkiye'nin rekabet gücünün ve inovasyon performansının AB ve OECD ülkeleri içerisinde iyi örnekler oluşturan ülkeler ile karşılaştırılması
The comparison of Turkey?s competitive power and innovation performance with the countries which set good examples in the EU and the OECD
  1. Tez No: 297911
  2. Yazar: GAMZE ERSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bütün ekonomik sistemlerin temelinde yer alan bilginin, küreselleşen dünyada yerini bulması ile yeni bir çağ başlamıştır.Küreselleşmenin hüküm sürdüğü bu çağda firma performansı endüstri başarısını, endüstri başarısı ise ülkelerin rekabet gücünü olumlu şekilde etkilemektedir. Ülkeler artık sadece kendi sınırları içerisindeki rekabeçilik olgusu ile ilgilenmemekte, aynı zamanda sınırlar ötesinde sürdürülebilir rekabet avantajı elde etme yollarını aramaktadırlar. Rekabetin sadece mikro düzeyde değil makro düzeyde de işlerliğinin bir sonucu olarak ülkeler, refah seviyelerini yükseltebilmek için ulusal boyutta bazı politikaları belirlemek zorundadırlar. Bu çalışma ülkelerin inovatif yapısını etkilediği düşünülen makro değişkenlerin ilişkilerini incelemekle birlikte, gelişmişlik düzeyinde örnek teşkil eden ülkeler ile Türkiye'nin konumu arasında karşılaştırmalı analize yer vermektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin gelişmişlik düzeyini ve dolayısıyla refah seviyesini arttırmak amacıyla bulunduğu rekabet düzeyi ile inovatif yapısını geliştirici eylem planlarının belirlenmesine yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
The new age has started when the knowledge, which is to be at the base of the all economic systems, find its place within the globalized world. At this age in which the globalization is prevailing, the success of the industry effects positively the success of the industry as well as the success of the industry has the same impact on the competitive power of the countries. The countries are not only interested in the fact of competition within their own borders but also at the same time they are looking for the new ways for having advantage of sustainable competition beyond the borders. As a result of the functionality of competition not only at micro level but also at macro level, the countries have to determine some policies at national level in order to increase their welfare level. The study will examine the relations within the macro dependents which are thought to influence the innovative structure of the countries. Meanwhile, this study will introduce a comparative analysis between Turkey and the countries which are to set an example in the sense of their improvement level. The aim of the study is to assist the determination of action plans to improve the innovation structure and competition level with the aim of increasing Turkey?s development level as well as her welfare level.