Ulaşım araçlarının ipoteği
Mortgage on the means of transport
  1. Tez No: 297928
  2. Yazar: GÜLEN SİNEM TEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Büyük ekonomik değeri haiz ve muhafazası masraflı olan ulaşım araçlarının, teslime bağlı taşınır rehni kuralları uyarınca rehnedilmesi; hem bu ulaşım aracını kullanarak gelir elde eden ipotek borçlusunun, hem de bu derece yer kaplayan bir taşınırın korunması ve muhafazası için büyük masraf yapması gereken ipotek hakkı sahibinin ihtiyaçlarına cevap verememektedir. Bu sebeple ulaşım araçlarının kaydedildikleri sicile yapılacak tescil ile rehnedilmelerine, başka bir deyişle ulaşım araçlarının ipoteğine cevaz verilmiştir. Ne var ki, ulaşım araçlarının ipoteğini düzenleyen özel hükümler sınırlıdır; hangi genel hükümlerin ulaşım araçlarının ipoteğine uygulanacağını tespit etmek gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Pledge on means of transport, which have great economic value and high maintenance cost, is effective neither for the owner who utilises it to get income, nor for the mortgagee who must undertake large expenditures for maintenance of the means of transport involved. Therefore, it has been accepted to establish a mortgage on the means of transport, although they are personal property. The mortgage is realized by an inscription on the register to which the vehicle is registered. However, special provisions for the mortgage on the means of transport are limited, it is essential to determine which general provisions must be applied.