Türk bankacılık sektöründe iç denetim faaliyetlerinin uygulamalı olarak incelenmesi
As a practical analysis of the internal audit activities in Turkish banking sector
- Tez No: 297936
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Geçmişte bankacılık sektöründe yaşanan problemlerin birçoğunun yetersiz iç kontrol sistemlerinden kaynaklandığı görülmüştür. Yetersiz iç kontrol sistemleri, bankaların finansal kayıplara uğramalarına ve itibar kaybetmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle bankalarda iç denetim faaliyetlerine önem verilmektedir. Bu çalışmada, organize para piyasasının en önemli kurumu olan bankalarda iç denetimin temel ilkeleri, iç denetimin temel unsurları, iç denetim faaliyetleri ve iç denetime konu olan temel kontrol alanları üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda ticari bir bankanın iç denetim faaliyetleri uygulamalı olarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the past, many of the problems in the banking sector was due to inadequte internal control systems. Inadequate internal control systems, bank, financial losses and discredit causes. For this reason, attention is paid to the activities of internal audit in banks. In this study, the most important institution of organized money market in commercial banks, the basic principles of internal audit, the basic elements of internal audit, internal audit and internal audit activities focused on areas that are subject to the basic control. In this context, a bank operating in Turkey in practice is to evaluate the internal audit activities.