Küreselleşme sürecinde insan kaynakları uygulamalarındaki dönüşüm: Kayseri örneği
Transformation of human resources practices in the process of globalization: Case of Kayseri
  1. Tez No: 297941
  2. Yazar: MEHTAP ARACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLŞEN SARI GERŞİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Çalışma hayatını derinden etkileyen küreselleşme süreci, teknolojik değişimlerin katkısı ile son yıllarda işletmelerin yönetim sistemleri ve üretim süreçlerinde köklü değişikliklere neden olmuştur. Bu süreçte insan kaynakları uygulamalarının da değişime uğradığı, personel ve özlük işleri yürütülmeye devam ederken diğer taraftan da bazı mevcut uygulamaların öneminin arttığı ve yeni kavramların ortaya çıktığı görülmektedir. Konu ile ilgili olarak bugüne dek yapılan araştırmaların ağırlıklı olarak küreselleşmenin sonuçları üzerinde genel bir çerçeve çizdiği görülmektedir. Bu çalışmada amaçlanan, küreselleşme sürecinde işgücü piyasalarının yapısı ve dönüşümü ile bu dönüşümün insan kaynakları uygulamaları üzerinde yarattığı etkileri ortaya koyabilmektir. Bunun için Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 65 anonim şirketin işgücü talebi ve işletme uygulamaları ile kullandıkları hizmet/üretim teknolojilerindeki değişim düzeyleri ve küreselleşme sürecinde ortaya çıkan ya da önemi artan insan kaynakları uygulamalarına yönelme düzeyleri anket yöntemi ile araştırılmıştır. Ulaşılan bulgular çalışmada bahsedilen `küresel etkilerle doğan teknolojik gelişmeler ve insan kaynakları uygulamalarındaki değişim' arasındaki pozitif ilişkiyi destekler niteliktedir. Mevcut bazı uygulamaların küreselleşme ile öneminin arttığı, yeni kavram ve uygulamaların hayata geçtiği ve bu yeniliklerin işletmelerin yönetim anlayışlarında değişikliklere neden olduğu görülmüştür.Küresel gelişmelerle değişime uğrayan insan kaynakları anlayışı günümüzde tüm dünyada yaşanan değişimin hızına yetişebilen `küresel bir insan kaynakları yönetimi anlayışı' olma yolunda ilerlemektedir. Çalışmanın, bu değişimin mevcut dönemdeki düzeyini belirlemesi açısından konu ile ilgili taraflara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The process of globalization which also affects the working life has caused radical changes in the management systems and production processes of the enterprises. In this process, that the applications of human resources have been subject to change, that some ongoing applications are on the rise in terms of value and that some new terms have come into being are apparent. It is seen that the investigations implemented for the subject so far have been mostly on the results of the globalization. The thing which is aimed at this study is to put the structure and transformation of labor force market in the process of globalization and the effects of this transformation on the applications of human resources. For this reason, in Kayseri, labor demands of 65 stock corporations in industrial zone and their level of changes in enterprise applications and service/production technologies they apply and lastly their orientation towards the newborn or worthy applications of human resources have been investigated through survey process. The results acquired in the survey are in correlation with the positive relationship between `global changes and the changes in the applications of human resources?. It has been found out that some existing applications have been valued with the help of globalization, that new concepts and applications have begun to be applied and that these innovations have caused changes in enterprises? perception of management.The concept of human resources which has been subject to change with global developments has been on the way to catch the speed of the world in change which is `a perception of global management in human resources? The study is expected to shed light on the related aspects of the subject in that it determines the level of this change to this time.