Troia Savaşı ve Laocoon mitosunun Avrupa resim sanatına etkileri: Laocoon mitosu üzerine uygulamalar
The effects of Troian War and Laocoon mythos on the European painting art: The applications on Laocoon mythos
  1. Tez No: 297973
  2. Yazar: BETÜL SERBEST YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HAKAN DALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yüzyıllar boyunca Avrupa kültürünü kalıcı bir şekilde etkilemiş olan Troia mitleri, düş ve gerçek arasındaki bağlantıyı resimlerle kurmuştur. Tanrılar ve kahramanlarla meydana gelen pagan dünyayı, antik dönemden beri görsel olarak aktaran zanaat ve sanat yapıtları, söz konusu mitlerin toplumların bilinçlerinde yer etmesini sağlamıştır. Antik çağ ozanı Homeros'un destanlaştırdığı, Vergilius'un Roma uygarlığının tarihi haline getirdiği Troia efsanelerine, ilk olarak Anadolu'da kırmızı ve siyah figür tekniğindeki seramik vazolarda, ardından Roma dönemi mozaik ve duvar resimlerinde rastlanmaktadır. Troia mitoslarının canlılığını koruyarak Orta Çağ'a aktarılmasını sağlayan kaynaklar, Vergilius Vaticanus ile Vergilius Romanus minyatürleridir. Şövalyeliğin hakim olduğu Orta Çağ için ideal bir aidiyet hikayesi sunan söz konusu mitler, Hıristiyanlık çerçevesinde çağın estetiğine uyarlanmıştır. Troia efsaneleri, Avrupa'da 1400'lerden itibaren Hümanizm ve bilimsel materyalizmin filizlendiği Rönesans'da etkisini yitirerek kesintiye uğrasa da Achilleus, Odysseus, Helena, Paris ve Hector gibi evrensel nitelik kazanmış karakterlerle hayatta kalmayı başarmış ve ahlaki içerikleri açısından sanatçılara ilham kaynağı olmaya devam etmiştir. XVIII. yüzyıl Aydınlanma Çağı'nın antikite estetiğinde ise sanatçıların eserlerinde yeniden dirilerek toplumu eğitici bir zemin üzerinde yükselmiştir. Yeni-Klasikçi üslubun etkili olduğu bu dönem içersinde Tischbein, Flaxman, Genelli, Cornelius, Hamilton ve David gibi ressamlar, Troia efsanelerine yoğun ilgi göstererek çağdaşlarını ve modernistleri etkileyen önemli eserler vermişlerdir. Vergilius'un Aeneis Destanı'na ve El Greco'nun Laocoon resmine konu ettiği Laocoon mitosu, uygulama çalışmalarını etkilemiştir. Rönesans, Maniyerist ve Neo-Klasik üslupta, konuyla ilgili eserler vermiş ressamların sahnelendirme niteliklerinden, figür ve kompozisyon kurgularından esinlenilip alıntılama yapılarak tuval üzerine yağlıboya tekniğinde resimler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Troia myths, irreversibly affecting the European culture for centuries have created the link between fantasy and real by pictures. Since the ancient times, the works of art and artisanship have made it possible for societies to adopt the myths in question with a way of displaying the pagan world -created with gods and heroes- visually. Transformed to an epos by ancient age poet Homers and made a part of Rome history by Vergilius, Troia myths are firstly seen on the ceramic vases from Anatolia under the technique of red and black, and in the successive years they are also seen in the mosaic and wall paintings from Rome period. Vergilius, Vaticanus and Vergilius Romanus miniatures let the Troia myths transfer into medieval age by securing their vividness. Because these myths offer an ideal attachment story for medieval age, they are adapted to the aesthetics of age in progress within the frame of Christianity. Although the effects of Troia myths in Europe deteriorated and stopped in Renaissance, in which humanism ad scientific materialism began to appear onwards 1400s, they managed to survive with the international characters like Achilleus, Odysseus, Helena, Paris and Hector and continued to be a source of inspiration with their ethical contents. In the age of enlightment?s antique aesthetic during 18th century, it revived in the works of artists and rose in an educational area for society. During this period, in which Neo-Classism is dominant, the painters such as Tischbein, Flaxman, Genelli, Cornelius, Hamilton and David had great inspiration from Troia myths and created the important works that affect modernists and their contemporaries. Laocoon mythos entreated to Aenis epos by Vergilius and to Laocoon painting by El Greco affected the works of application. In the style of Renaissance, Neo-Classism and mannerism, the oil paintings on toile were created by the inspiration from the presentation skills, figure and composition set-ups of the painters who have works related to this subject.