Örgütlerde işgören ilişkileri açısından psikolojik kontrat ve örgütsel bağlılık üzerine etkisi: 4-5 yıldızlı otel işletmeleri örneği
The psychological contract and the effects of the psychological contract on the organizational commitment from employee relationship perspective: A study on four-five stars hotels
- Tez No: 298015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE AYDIN TÜKELTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Son on yılda birçok örgüt; iş dünyasındaki küreselleşme ve artan rekabet ortamı tarafından rekabetçi kalabilmek adına yeniden yapılanma ve küçülme gibi maliyet azaltma yollarına zorlanmıştır. Bu sürecin bir sonucu olarak örgütler; zarar gören istihdam ilişkilerini, işgören davranışlarına odaklanarak yenilemeye çalışmaktadır. Psikolojik kontrat; işgörenlerin zihinlerinde şekillenen ve örgüt ile kendileri arasında var olduklarına inandıkları yükümlülükleri ve beklentileri kapsayan, yazılmayan ve üstü kapalı kontratlar olarak tanımlanmaktadır. Ve bu kavram işgören davranışlarını anlamada önemli bir yol gösterici olabilmektedir. Diğer taraftan örgütsel bağlılık ise genel olarak bireyin örgüte karşı hissettiği duygusal ve işlevsel bağ olarak görülmektedir. Bu tez; işgörenin psikolojik kontratı ile örgütsel bağlılığı arasındaki ilişkiyi ve işgörenin algıladığı işveren yükümlülüklerinin yerine getirilmemesinin düşük örgütsel bağlılığa yol açma olasılığını incelemeyi amaçlamaktadır.İşgörenlerin; işverenin yükümlülükleri ve işverenin yükümlülüklerini karşılama düzeyi hakkındaki algıları ve örgütsel bağlılıklarının ölçülmeye çalışıldığı bu araştırmada, veriler Antalya'da faaliyet gösteren 4-5 yıldızlı otuz adet otel işletmesinde çalışan 177 işgörenden toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar; yükümlülüklerin yerine getirilmemesinin düşük örgütsel bağlılığa yol açma olasılığına sahip olduğunu destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
During the last decade, many organizations have been forced, by increased competition and by the globalization of business world, to seek to remain competitive by cuting costs like organizational restructuring or downsizing. As a result of this progress, organizations tried to renew the damaged employment relations with focused on employee behaviours. The psychological contract defined as the unwritten implicit contract that forms in the minds of employees and contains the obligations and expectations that they believe exists between themselves and the organization. And this concept would be an important guidance in understanding employee behaviour. On the other hand, organizational commitment generally refers to the attachment, emotionally and functionally, to one?s place of work. This thesis aimed to examine whether there is a relationship between of employees? psychological contract and organizational commitment, failed to fulfil of obligations by employer mediates lower organizational commitment.The questionnaire which is about employer?s obligations to perception of employee, fullfilment of employer?s obligations to employee and organizational commitment was applied to a total of 177 tourism employees from 30 four-five stars hotel organizations in Antalya. Results supported the view that, as failed to fulfill of the obligations could probably cause weaker organizational commitment.