Kars Boğatepe Peynir Müzesi (Zavot) ışığında ülkemizdeki ekomüze çalışmaları
Ecomusey works in our country in the light of Kars Bogatepe Cheese Museum (Zavot)
- Tez No: 733412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN AYDIN TAVUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Müzecilik, Archeology, Gastronomy and Culinary Arts, Museology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Boğatepe Köyü Kars İline yaklaşık 1 saat uzaklıkta olan ünlü gravyer peynirin üretildiği tek köydür. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan Malakanlar; Boğatepe Köyü'nün yaylalarına Zavot adında küçük bir mandıra kurarak bu yöreye peynir ve çeşitliliğini kazandırmışlardır. Daha sonra işletme civarına evler kurulmuş ve bu yöre köy haline gelmiştir. Civar köylerin uğraşları hayvancılık ve sanat alanındayken bu köyde süt ürünleri üzerine çalışılmıştır. Kaza sonucu köyün göç etmesiyle tekrar nüfusun artması amacıyla eski Zavot binası Zavot Ekomüzesi adıyla ilk Peynir Müzesi açılmıştır. Bitki çeşitliliği yönüyle zengin olması nedeniyle köy halkı şifalı bitkileri kurutup kurutma atölyeleri açmıştır. Müzenin giriş kısmında bu şifalı bitkilerin tanıtımının yapılığı panolar bulunmaktadır. Müze içerisinde peynir yapımında kullanılan malzemeler ( Süt Sağım Kovası, Bakır Kazanlar, Peynir Korumlama Kasnağı, Maya Koruma Sandığı, Peynir Haşlama Sepeti, Süt Makinesi, Yayık, Tereyağı Kalıbı vb. ) sergilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Boğatepe Village is the only village where the famous Gruyere cheese is produced, about 1 hour away from Kars. The moors whose livelihoods are bee and animal husbandry; They established a small dairy named Zavot on the springs of Boğatepe village and brought cheese and variety to this region. Later, houses were established around the enterprise and this region became a village. While the occupations of the surrounding villages were in the field of animal husbandry and art, dairy products were studied in this village. The first Cheese Museum was opened under the name of Zavot Ecomuseum in the old Zavot building in order to increase the population again after the migration of the village as a result of the accident. Due to its rich plant diversity, the villagers dried medicinal plants and opened drying workshops. At the entrance of the museum, there are panels to promote these medicinal plants. The materials used in cheese making (Milking Bucket, Copper Cauldron, Cheese Protection Pulley, Yeast Protection Box, Cheese Boiling Basket, Milk Machine, Chunk, Butter Mold etc.) are exhibited in the museum.