Gökçeada Yıldız koyunda alveolar ayrışmanın kökeni üzerine jeomorfolojik bir araştırma
A geomorphological investigation on the origin of alveolar disintegration in Yıldız bay, Gökçeada island
  1. Tez No: 298031
  2. Yazar: ÖZLEM YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. EVREN ERGİNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın konusunu Gökçeada'nın kuzey kesiminde yer alan Yıldız Koyu'nda alveolar ayrışmayı karakterize eden çeşitli spesifik ayrışma şekilleri oluşturmaktadır. Yıldız Koyu'nda kumtaşları üzerinde tespit edilen alveolar ayrışma çok disiplinli bir yaklaşımla ele alınmış, ayrışma üzerinde etkili olan jeomorfolojik, petrografik, yapısal ve biyolojik etkilerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Alveolizasyon gelişiminin petrografik özelliklerinin ve özellikle mineral bileşimi ile bağlantısının açıklanması amacıyla ayrışma hücrelerinin tabanlarında biriken arena ve mineral kırıntılarından XRD (X-Ray Diffraction) ve XRF (X-Ray Florouscence Spectroscopy) analizleri yapılmış, bu sonuçlar kaya örneklerinden alınan standart petrografik ince kesitlerin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Alveoller ve tafonilerin morfolojik ve morfometrik özellikleri ile kumtaşlarının petrografik yapısı incelenmiş ayrıca biyoerozyonal topluluğun birincil üreticileri olan mikroskobik epilit ve endolit organizmalar arasındaki ilişkiden kaynaklanan biyoerozyon ele alınmış, alveol ve tafoni tabanlarına yerleşen makroendolit ve yüzey faunasının topluluk yapısı belirlenmiştir. Yapılan arazi çalışmalarında özellikle kurak yaz aylarında tuz kristalizasyonunun alveol gelişimini etkilediği, ayrıca litoral zonda biyolojik etkenlerin kaya kazıyıcı etkilerinin bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis dealts with various kinds of weathering forms that characterise alveolar disintegration in Yıldız Bay, which is located in northern part of the Gökçeada Island. The alveolar weathering detected on sandstones in the study area were studied with an multi-disciplinary approach by considering the impacts of geomorphologic, petrographic, structural and biological agents. In order to explain relationships between alveolisation and petrographic attributes of the host rock (particularly mineral composition and cementation), the residues collected from bottom of weathered cells were investigated based on the use of XRD (X-Ray Diffraction) and XRF (X-Ray Florouscence Spectroscopy) as well as petrographic thin section analyses of rock samples. The morphological and morphometric properties of alveoli and tafoni and petrography of sandstones were also investigated. In addition, bioerosion caused by relationships between microscopic epilith and endolith that comprise primer producters of bioerosional community and the surface fauna that they form were taken into account. It was concluded that salt crystallization during dry summer season affect alveoli development together with the influences of rock barnacles on the littoral zone.