Gökçeada kazısından çıkarılan arkeolojik malzemelerin eser element içeriği ölçümü için çeşitli analitik tekniklerin karşılaştırılması
Comparison of various analytical techniques for measuring the trace element content of archaeological materials excavated from Gökçeada
  1. Tez No: 506992
  2. Yazar: GÖKHAN GÜNDUĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. YILDIZ KALEBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Arkeolojik eserlerde yapılan eser element analizlerinin sonuçlarına göre o eserin kaynağı hakkında, eğer eser renkli ise o rengi veren element hakkında yorum yapabiliriz. Yine eser element sonuçlarına bakılarak o eseri yaparken kullanılmış olan teknoloji hakkında yorum yapılabilmektedir. Bu çalışmada, eser element çözünürleştirme yöntemlerinden olan mikrodalga ve yaş çözünürleştirme karşılaştırılmış ve sonuçlara göre mikrodalga çözünürleştirme yönteminin daha iyi bir yöntem olduğu gözlenmiştir. Küp örnekleri ile bölgedeki kil ocağından alınan kil örneği karşılaştırılmış ve eser element sonuçlarının örtüşmesi sonucu, bu küplerin bölgede bulunan kilden yapılmış olabileceği sonucuna varılmıştır. Küp örnekleri kahverengidir ve bu rengin Fe ve Mn elementlerinden kaynaklandığı söylenebilir. Bölgeden alınan sıva örnekleri ile bölgeden alınan toprak numunelerinin sonuçları karşılaştırılarak kaynak belirlemeyi amaçlıyorduk. Fakat sonuçların çok değişken olmasından dolayı bu konu hakkında yorum yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
According to the results of trace element analysis made in archaeological works, we can comment on that work's source, and if the work is colored, we can comment on that color giving element. By reviewing the results of the trace elements, it is possible to make comments about the technology that was used in making the artifact. In this study, microwave and wet solubilization, which are trace element solubilization methods, were compared and it was observed that microwave solubilization method was a better method than the results. The clay specimens and the clay specimen taken from the clay ovens in the region were compared and the result of overlapping the trace element results was the result that these clusters could have been made of clay in the region. It is brown in the cube specimens and it can be said that these colors originate from Fe and Mn elements. We aimed to determine the sources by comparing the results of soil samples taken from the region with plaster samples taken from the region. But since the results are so variable, no comment can be made on this topic.