Televizyon reklamlarının tüketicilerin marka değeri üzerindeki etkisi: Türkiye'deki süper lig maçları esnasında gösterilen televizyon reklamlarıyla ilgili bir uygulama
Influance on consumer brand value television commercials: Turkey super league matches shown during the implementation of television advertising
- Tez No: 298068
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLSUN SARIYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında, televizyon reklamlarının marka değerine etkisi araştırılmıştır. Televizyonun herkese ulaşabildiği günümüzde işletmeler ürünlerini tanıtmak için yoğun çaba içerisindedir. Tüketicilerle en rahat şekilde iletişim kurabildikleri televizyon reklamlarıyla ürün çeşitliliği içerisinde kendi markalarını almaları için mücadele etmektedirler. Bu anlamda televizyon reklamlarının marka değerine etkisinin ne olduğuna yönelik bir çalışma yapılmıştır.Araştırma Çanakkale ilinde süper lig maçları esnasında 395 kişi ile yapılmıştır. Araştırmada yüzyüze anket yöntemi uygulanmıştır. Maç esnasında gösterilen televizyon reklamlarının marka değerine etkisini belirlemek amacıyla akılda kalan ilk reklam tüketicilere sorulmuştur. Sonuç olarak lig maçlarına sponsor olan Turkcell'in çıkması televizyon reklamlarının etkili olmadığını sponsorluk gibi diğer araçlarla desteklenmesi gerektiğini ortaya çıkartmıştır. Marka değer özelliklerini belirlemek amacıyla belirlenen dört durum (markayı kullanma, satın alma, tavsiye ve daha önce reklamı seyretme) ile ilgili farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuç, farklı tüketici gruplarının farklı marka değeri özelliklerine önem verdiğini göstermektedir. Bu durumda işletmelerin genel reklamların yanısıra özel tüketici gruplarına yönelmesi gerçeğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis, investigated the effect of television ads. to brand value. Television is working hard to promote their products to all businesses today is within reach. Assortment of the most comfortable way they can communicate with consumers in television commercials are struggling to get their own brands. In this sense, what was the effect of television ads brand value of a work has been done.395 people with super league matches during the research were made in the province of Canakkale. Applied research, face to face questionnaire method. Memorable television commercials shown during the match in order to determine the effect of advertising to consumers were asked first. Turkcell's emergence as a result of the league competitions sponsored by other means, such as sponsorship, television ads are not effective, it was evident that should be supported. Determined in order to determine the characteristics of brand value over the situation (to use the mark, buying advice and watch previously advertised), related to the different results were obtained. This result shows that important features of the value of different brands in different consumer groups. In this case, firms turn to general advertising, as well as shows the fact that specific consumer groups.